Jak się zdrowo opalać?

Jak się zdrowo opalać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy sezon wakacyjny w pełni, chętniej myślimy o pięknej, brązowej opaleniźnie i godzinach spędzonych na słońcu. Zimą i jesienią tęsknimy za ciepłem, promieniami słonecznymi i kusymi strojami, dlatego, gdy tylko zaczyna robić się odrobinę cieplej, zaczynamy poważnie myśleć o leżeniu na plaży i opalaniu. Przecież nic tak dobrze się nie prezentuje, jak muśnięte słońcem, ciało, prawda? Z tym stwierdzeniem zarówno można się zgodzić, jak i nie. Wszystko zależy od indywidualnych przeciwwskazań, które zawsze powinniśmy brać pod uwagę, ponieważ opalanie nie jest niestety tak bezpieczne, jakby się mogło wydawać.

Słońce ma zbawienny wpływ na samopoczucie, ale również na zdrowie – dostarcza witaminę D3, która jest ważna w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Ale tak samo, jak w przypadku wszystkich innych rzeczy na świecie, również w przypadku opalania, należy znać umiar. Wszystko w zbyt dużych ilościach potrafi być naprawdę niebezpieczne. Aby pięknie wyglądać i móc pochwalić się brązowym kolorem skóry, nie trzeba całych dni leżenia „plackiem” na słońcu. Najważniejsze to umiar i odpowiednie zabezpieczenie, które chroni przed szkodliwymi promieniami UV.

jak zdrowo się opalać

Promienie UV mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i skórę. Zbyt długie przesiadywanie na słońcu może prowadzić do poparzeń, przesuszania naskórka i jego łuszczenia się, oraz do odwodnienia, czy nawet udaru słonecznego. W bardzo skrajnych przypadkach promienie mogą doprowadzić również do szeregu chorób, w tym nowotworu skóry. Zbyt długie i zbyt częste opalanie może pozostawić również wiele plam na skórze, co również może wpłynąć negatywnie na zdrowie.

5 zasad bezpiecznego opalania

Aby uchronić siebie i swoich bliskich przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, ale również wykorzystać wszystkie zalety opalania, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Dzięki temu unikniemy wszelkich nieprzyjemności i nadal będziemy mogli cieszyć się piękną opalenizną i zdrowo wyglądającą skórą. Oprócz poniższych rad należy pamiętać również, że lepiej jest opalać się w ruchu, niż leżąc długie godziny na plaży. O czym należy zatem pamiętać, decydując się na opalanie?

  1. Krem z filtrem – to must have każdego wyjścia na słońce i to niezależnie od pory roku. Ważne, aby wybrać krem z odpowiednim filtrem – im wyższa wartość, tym lepiej chronimy swoją skórę. Aby produkt działał skutecznie, należy również chronić skórę w cieniu – promienie przenikają przez korony drzew i również wtedy, mogą podrażnić naskórek. Pamiętajmy zatem o regularnym smarowaniu całej powierzchni ciała.
  2. Nakrycie głowy to obowiązkowa część garderoby, która odpowiednio ochroni przed negatywnymi skutkami gorąca i słońca – udarem słonecznym. Należy zadbać o ten aspekty szczególnie u dzieci, które niechętnie noszą czapki czy kapelusze.
  3. Nie można zapominać również o ochronie oczu – okularach przeciwsłonecznych, ochronie włosów sprayem, które również mogą się łatwo wysuszyć na słońcu i zabezpieczeniu ust pomadką nawilżającą.
  4. Godzina opalania ma znaczenie, choć wiele ludzi kompletnie o tym zapomina. Jeśli planujemy wypad na plażę, ogródek, czy nawet na dłuższy spacer, najlepiej wybrać się dopiero po godzinie 16, kiedy słońce opala najłagodniej. Godziny poranne bądź wczesno popołudniowe najczęściej doprowadzają do poparzeń, udaru czy odwodnienia, ponieważ słońce jest wtedy najwyżej i najmocniej grzeje.
  5. Najważniejsza zasada – NAWADNIAJ SIĘ! Długie przebywanie na słońcu sprzyja odwodnieniu, które może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i groźnych sytuacji, dlatego tak ważne jest, aby regularnie spożywać duże ilości wody. Soki i gazowane napoje są wykluczone. Warto również pamiętać, że niektóre leki i schorzenia wykluczają możliwość długiego wygrzewania się na słońcu, więc przed planowanym odpoczynkiem w promieniach słonecznych, należy zapoznać się ze wszelkimi przeciwwskazaniami. Zdrowie przede wszystkim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*