Jak stworzyć zaproszenie ślubne?

Jak stworzyć zaproszenie ślubne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Organizując ślub, nie można zapomnieć o eleganckich zaproszeniach dla gości. Czy wiesz, jak poprawnie wypisać zaproszenie i kiedy je wręczyć? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Wybór papeterii ślubnej to bardzo ważny element przy planowaniu i organizacji przyjęcia. Zaproszenie pełni funkcję informacyjną, zapowiada styl, w którym odbędzie się ślub, a także zostaje po nim później w charakterze pamiątki. Warto zadbać o to, aby zostało dopasowane do upodobań i potrzeb Młodej Pary, a także, aby było spójne z motywem przewodnim uroczystości. 

Kiedy wręczyć zaproszenie ślubne?

Wręczenie zaproszenia ślubnego to uroczysty sposób, żeby podzielić się z bliskimi nowiną o zbliżającej się ceremonii. Warto oddać szacunek gościom i wręczyć im zaproszenie osobiście. Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u przyjęło się, żeby wręczać zaproszenia przynajmniej na dwa lub trzy miesiące przed planowaną uroczystością, aby goście mogli zarezerwować sobie termin i przygotować się do przyjęcia.

Wesele to wydatek dla Młodej Pary, ale także dla gości, którzy chcą elegancko wyglądać i móc podarować odpowiedni prezent, dlatego warto powiadomić ich ze stosownym wyprzedzeniem. To może być również spore ułatwienie dla par z małymi dziećmi, którzy będą potrzebowali poprosić kogoś o opiekę.

Jeśli wesele przypada na sezon urlopowy albo świąteczny, dobrze jest powiadomić gości o ceremonii z wyprzedzeniem drogą telefoniczną bądź mailową. Warto zadbać o to, aby mailowe “save the date” nawiązywało do stylu planowanego wesela. 

Jakie informacje powinny się znaleźć w zaproszeniu?

W głównej treści zaproszenia ślubnego powinny się znaleźć następujące informacje: imiona i nazwiska narzeczonych, data, godzina oraz miejsce ślubu i wesela, a także imiona i nazwiska zapraszanych gości. Wiele specjalistów od etykiety podkreśla, że wypada, aby na zaproszeniu imiona i nazwiska gości zostały wypisane ręcznie, nie jest to jednak warunek obowiązkowy.

Według zasad etykiety powinno się zapraszać gości wraz z osobami towarzyszącymi i jeśli to możliwe, wypisać osoby towarzyszące z imienia i nazwiska. Warto wcześniej dowiedzieć się, z kim zamierzają się pojawić Wasi najbliżsi. Jedna z głównych zasad wypisywania zaproszeń głosi, że powinno się w pierwszej kolejności wypisać imię i nazwisko kobiety. 

Pod główną treścią zaproszenia, a najlepiej na osobnej kartce dołączonej do zaproszenia, powinno się znaleźć R.S.V.P. Ten francuski skrót jest prośbą o telefoniczne potwierdzenie przybycia na przyjęcie. W sekcji R.S.V.P. należy umieścić numery telefonów narzeczonych oraz termin, do którego goście powinni potwierdzić obecność.

Na zaproszeniu nie wypada prosić bezpośrednio o prezenty, ale za pomocą wierszyka czy ikony można zasugerować zakup np. wina zamiast kwiatów. Wiele Par Młodych decyduje się poprosić o słodycze albo karmę dla zwierząt, aby przekazać je na cele charytatywne. 

Wybór zaproszeń 

Projektując zaproszenia ślubne, zwróć uwagę na pierwszą, reprezentatywną stronę, a także na czcionkę oraz układ tekstu. Wybrana czcionka powinna posiada polskie znaki, być wyraźna i czytelna także dla starszych osób.

iele firm oferuje możliwość wcześniejszego zamówienia próbek zaproszeń, dzięki czemu możecie porównać różne modele przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli planujecie wypisywać zaproszenia ręcznie, warto zamówić większą ilość, żeby mieć zapasowe egzemplarze w razie pomyłki. Szeroki wybór zaproszeń w stylu m.in. minimalistycznym, boho, rustykalnym, klasycznym czy botanicznym ma w swojej ofercie Amelia-Wedding.

Zdj. główne: Andrew Dunstan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*