Najlepsze filmy o modzie na długie jesienne wieczory

Najlepsze filmy o modzie na długie jesienne wieczory
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień to idealny czas, aby obudzić w sobie kinomana i nadrobić zaległości filmowe. Jesienna aura za oknem sprzyja zaszywaniu się w domu, a to bynajmniej nie musi wiązać się z nudą. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest zorganizowanie maratonu filmowego w gronie przyjaciół, najlepiej w jednym bloku tematycznym, na przykład filmy z modą w tle. Poznaj kilka tytułów, które sprawią, że oderwiesz się na chwilę od jesiennej rzeczywistości rozciągniętych swetrów i wkroczysz do świata mody.

Myśląc o filmach z modą w tle od razu nasuwają się takie kultowe tytuły, jak „Diabeł ubiera się u Prady„, „Seks w wielkim mieście” czy „Śniadanie u Tiffaniego”. Co jeszcze ma do zaoferowania X muza?

„McQueen” (2018)

Film dokumentalny „McQueen” to obraz poświęcony życiu i twórczości Alexandra McQueena, wybitnego projektanta, awangardzisty i buntownika, który trwale odcisnął swój ślad w świecie mody. Obraz „McQueen” ukazuje drogę szesnastolatka z londyńskiej, niezamożnej rodziny, porzucającego szkołę, aby zacząć uczyć się krawiectwa, który dzięki wieloletniej ciężkiej pracy i determinacji dochodzi do punktu, w którym wykonywał kilkanaście pokazów rocznie i szturmem zdobywał branżę mody. 

Dokument opiera się na archiwalnych nagraniach wideo, gdzie opowieści osób z najbliższego otoczenia projektanta, jego przyjaciół i współpracowników przeplatają się z materiałami dokumentującymi pokazy, pełne teatralności, kontrowersji, oryginalności.

„Zabawna buzia” (1957)

Musical opowiada historię znanego fotografa Dicka Avery’ego (Fred Astaire), który podczas sesji fotograficznej w księgarni zostaje urzeczony urodą skromnej ekspedientki Jo (Hepburn). Dick postanawia uczynić z dziewczyny modelkę i zabrać ją do Paryża, jednak sama zainteresowana ma inną wizję swojej przyszłości – chce związać się z nauką. Zgadza się na propozycję Dicka, gdyż wyjazd do Paryża daje jej możliwość uczestniczenia w wykładzie profesora Flostre’a, którego Jo obdarza podziwem. „Zabawna buzia” to film, który łączy w sobie doskonałe kreacje aktorskie, wciągającą fabułę i doskonałą rozrywkę.

„Lagerfeld Confidential” (2007)

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że postać Karla Lagerfelda urosła do poziomu symbolu świata mody. Reżyser filmu Rodolphe Marconi podjął próbę zbliżenia się do projektanta, towarzysząc mu w codziennym życiu. Materiał filmowy był gromadzony na przestrzeni trzech lat.

W trakcie seansu widzowie zostają zaproszeni do bardzo prywatnej sfery życia Karla, w której projektant opowiada o swoim dzieciństwie, pierwszych krokach w świecie mody, a także fascynacji literaturą, malarstwem, filmem i miłości do art deco. Nie brakuje też fragmentów ukazujących projektanta w kontekście zawodowym – w towarzystwie modelek i znanych aktorów oraz podczas projektowania.

„Nić widmo” (2017)

Dramat Paula Andersona to połączenie drobiazgowo skrojonego studium psychologicznego ze świetnie wykreowanymi postaciami. To film, w którym moda staje się równorzędnym bohaterem, o czym świadczy chociażby statuetka Oscara za najlepesze kostiumy, przyznana dla Marka Bridgesa. Fabuła opowiada historię Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis), szanowanego projektanta, który wraz z siostrą z sukcesem prowadzi dom mody w Londynie.W życiu bohatera dominują dwie rzeczy: porządek i praca. Przewidywane, pełne samodyscypliny i oddania pracy, życie Reynoldsa zostaje zachwiane wraz z rodzącą się fascynacją do młodej kelnerki, Almy (Vicky Krieps). Kobieta staje się muzą dla projektanta, jednocześnie musi zmierzyć się z jego ekscentryczną, chłodną naturą.

Zdj. główne: Eric TERRADE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*