Jak walczyć z suchą skórą twarzy?

Jak walczyć z suchą skórą twarzy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sucha skóra twarzy często jest dodatkowo popękana, mało elastyczna i szorstka w dotyku. Przyczyn takiego stanu może być wiele od nieodpowiedniej diety czy pielęgnacji, aż po alergie. Jest to więc nie tylko problem natury estetycznej, ponieważ może się on wiązać z pewnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Jak walczyć z suchą skórą twarzy? Podpowiadamy.

Sucha skóra twarzy — przyczyny

Swędząca, zaczerwieniona, sucha, popękana i mało elastyczna skóra twarzy sprawia, że tracimy pewność siebie i zaczynamy szukać przyczyny takiego stanu. Czynniki, które mogą doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej naszego naskórka to zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. 

Wśród tych pierwszych wymienia się nieodpowiednio dobrane kosmetyki, przebywanie w zbyt ciepłych lub gorących pomieszczeniach, ale również miejscach zanieczyszczonych smogiem lub kurzem. Nierzadko przesuszenie skóry to pierwsza oznaka alergii lub innych dolegliwości spowodowanych na przykład zaburzeniami hormonalnymi. 

Sucha skóra twarzy a odpowiednia pielęgnacja

Zazwyczaj sucha skóra twarzy to efekt niewłaściwej pielęgnacji, dlatego warto przyglądać się kosmetykom, jakie stosujemy. Powinniśmy odrzucić wszelkie preparaty, które w składzie zawierają alkohol, silne detergenty, substancje zapachowe czy barwniki, ponieważ mogą one wysuszać i podrażniać nasz naskórek. 

Do pielęgnacji twarzy najlepiej używać delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków. Istotne jest jednak, aby dobrze zmywały wszelkie zanieczyszczenia, które gromadzą się na naszej twarzy, lecz były delikatne i nie przesuszały dodatkowo podrażnionego już naskórka. Warto również zainwestować w dobry krem nawilżający, czy serum z kwasem hialuronowym. 

Sucha skóra twarzy a alergie

Często to różnego rodzaju alergie wywołują przesuszenie skóry i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zazwyczaj za taki stan odpowiadają alergeny kontaktowe, a więc kosmetyki, detergenty i inne substancje, z którymi skóra ma kontakt. Nie muszą być one nałożone bezpośrednio na twarz, mogą również osiadać na niej w postaci pary wodnej lub kurzu. 

Alergia kontaktowa wywołana przez detergenty czy kosmetyki wymaga odstawienia takich produktów. Jeżeli jednak na czynniki drażniące jesteśmy narażeni na przykład w pracy, wówczas powinniśmy stosować odzież ochronną. 

Sucha skóra twarzy a dieta 

Sucha skóra twarzy to czasami jeden z pierwszych widocznych objawów odwodnienia organizmu i niezdrowej diety. Jeżeli nasz jadłospis jest pozbawiony niezbędnych substancji odżywczych i witamin, wówczas naskórek może stać się szorstki w dotyku, zaczerwieniony, podrażniony i odwodniony. 

Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o swoją dietę i każdego dnia dostarczać sobie wszystkich niezbędnych makroelementów, witamin i minerałów, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na kondycję naszego organizmu i wszelkich organów, a więc również skóry, włosów czy paznokci. W przypadku dużych niedoborów lekarz może po zleceniu odpowiednich badań laboratoryjnych zasugerować wdrożenie suplementacji. 

Sucha skóra twarzy a czynniki atmosferyczne 

Zbyt wysoka temperatura i intensywne światło słoneczne, ale i zbyt niska temperatura i mrozy oraz zanieczyszczenia obecne w powietrzu, takie jak kurz czy smog, mogą spowodować przesuszenie skóry twarzy. Z tego powodu, każdego dnia warto chronić ją przed tymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. 

Codziennie niezależnie od tego, czy wychodzimy z domu, czy nie, powinniśmy używać kremu z wysokim filtrem SPF. Latem kosmetyk ten należy reaplikować kilkukrotnie w ciągu dnia. Zimą z kolei pamiętajmy o stosowaniu preparatów o działaniu okluzyjnym, które będą chroniły naszą skórę przed mrozem i niskimi temperaturami.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*