Kiedy nie należy robić peelingu?

Kiedy nie należy robić peelingu?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pozytywne działanie mechanicznego złuszczania naskórka już dawno zostało potwierdzone przez wielu specjalistów branży beauty. Większość dermatologów jest zgodna co do tego, że domowy peeling powinniśmy wykonywać co najmniej raz w tygodniu, aby pozbyć się martwego naskórka zalegającego na naszej skórze. Są jednak pewne sytuacje, przy których peeling, zamiast pomóc może jedynie pogorszyć stan naszej skóry.

7 przeciwwskazań do wykonywania peelingu

Pomimo że na rynku można znaleźć wiele różnorodnych peelingów różniących się zarówno sposobem nakładania, jak i składem, w niektórych przypadkach nie ma znaczenia czy będzie to peeling chemiczny, czy enzymatyczny lepiej skorzystać z jego używania, dla zachowania dobrej kondycji naszej skóry. 

  1. Bezpośrednio po goleniu

Nasza skóra tuż po goleniu jest  podrażniona i wymaga pewnej regeneracji przed wykonaniem peelingu. Wszystko za sprawą tego, że depilacja maszynką do golenia nie tylko usuwa niechciane włosy, ale również część naszego naskórka. Wszelkie depilatory również podrażniają skórę, gdyż, bezpośrednio wyrywają one włoski razem z cebulką. Dlatego właśnie najlepiej złuszczać naskórek tuż przed goleniem, aby pozbyć się brudu, martwego naskórka i zmiękczyć włoski, natomiast po wykonaniu depilacji odczekać przynajmniej 24 godziny przed wykonaniem zabiegu złuszczającego.

  1. Jeśli posiadasz bardzo wrażliwą skórę

Cienka i wrażliwa skóra jest bardzo podatna na wszelkie podrażnienia. Złuszczenie naskórka w przypadku tego typu cery jest bardzo trudne, ponieważ przy zbyt mocnym działaniu produktu możemy znacznie pogorszyć wygląd naszej skóry lub – co gorsza – nabawić się nieodwracalnych zmian. Jeśli już zdecydujemy się na wykonanie peelingu na skórze wrażliwej, należy pamiętać, by wcześniej dokładnie zapoznać się z działaniem produktu i robić to bardzo delikatnie.

  1. Kiedy idziesz się opalać

Skóra tuż po wykonaniu peelingu jest dużo bardziej podatna na promieniowanie UV, przez co łatwo nabawić się można  poparzeń słonecznych. Nadmierne opalanie powoduje bardzo dużo chorób skórnych, które zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale nawet życiu. Dlatego po złuszczeniu naskórka należy nałożyć odpowiedni krem z filtrem, aby zabezpieczyć naszą skórę, a jeśli potrzebujemy opalenizny, to śmiało możemy skorzystać z szerokiej gamy samoopalaczy, przed których użyciem peeling jest nawet wskazany.

  1. Jeśli posiadasz cerę trądzikową

Wszelkie złuszczanie naskórka przy cerze trądzikowej  może pogorszyć jej stan  i doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Mechaniczne peelingi w przypadku takich zmian skórnych definitywnie odpadają, ponieważ przenoszą bakterie i powodują nasilenie trądziku. Peelingi chemiczne również mogą negatywnie wpłynąć na naszą cerę i dodatkowo ją podrażnić. Dlatego przy cerze trądzikowej najlepiej jest dobrać odpowiedni peeling u dermatologa, który bezpośrednio dobierze produkt do typu naszej cery.

  1. Przy poparzeniach słonecznych

Skóra niezabezpieczona odpowiednim filtrem, która wystawiona jest na działanie promieniowania UV, najczęściej staje się bardzo czerwona. Jest to objaw poparzenia słonecznego, które często ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Poparzona skóra jest bardzo wrażliwa, przez co wykonanie na niej peelingu jest niewskazane. Taki zabieg byłby bardzo bolesny i dodatkowo mógłby uszkodzić skórę. 

  1. Jeśli posiadasz skórę skłonną do alergii

Peelingi zarówno te mechaniczna, jak i enzymatyczne posiadają bardzo duży skład alergenów. Wystąpienie alergii po użyciu kosmetyku może bardzo niekorzystnie odbić się na kondycji naszej skóry oraz zdrowiu. Dlatego osoby podatne na alergie skórne powinny przed zastosowaniem jakiegokolwiek peelingu dokładnie zapoznać się ze składem oraz wykonać próbę alergiczną na małej i niewidocznej części ciała.

  1. Dzień po dniu

Codzienne złuszczanie naskórka działa bardzo niekorzystnie na kondycję naszej skóry. Po każdym takim zabiegu skóra potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby zregenerować wszelkie mikrouszkodzenia powstałe podczas takiej kuracji. Kiedy nie damy odpocząć naszej skórze, wówczas możemy nabawić się dużych podrażnień, zaczerwienień, a nawet uszkodzić strukturę naszej skóry. Nadmierne złuszczanie powoduje również szybsze nawarstwianie się martwego naskórka.

https://www.instagram.com/p/B8ZmZKSl1ph/

Peelingi są potrzebne do prawidłowego wyglądu naszej skóry, jednak należy przestrzegać powyższych zasad, aby efekt nie był przeciwny do oczekiwanego. Skóra potrzebuje czasu na regenerację i zdecydowanie lepiej wpłynie na nią pominięcie zabiegu złuszczania niż jego nadmierne stosowanie. Należy również pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie samemu wykonać taki zabieg i czasem warto udać się w tym celu do kosmetologa lub skorzystać z fachowej porady dermatologa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*