Beauty tricks

Laminacja włosów – co to jest i czy warto to robić?

Fot. ©Dmitry - stock.adobe.com

Pomimo tego, że laminowanie włosów jest już od dawna znanym zabiegiem pielęgnacyjnym, wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto się na niego zdecydować.

Laminacja włosów to zabieg dedykowany w szczególności włosom osłabionym i farbowanym. Ma on na celu ich natychmiastowe wzmocnienie, pogrubienie i rewitalizację. Cały proces można przyrównać do laminowania papieru, gdzie ważny dokument umieszczany jest w specjalnej chroniącej go folii. Jednak w przypadku włosów preparat ma biologicznie aktywny skład, który poddany wysokiej temperaturze skleja uszkodzone łuski włosa. Zabieg ma na celu ich wypełnienie, w efekcie czego wyglądają one na grubsze, wygładzone, gęste i zdrowe. 

Kosmetyki do laminacji zawierają naturalne ekstrakty roślinne, proteiny, a także substancje biologicznie czynne, które korzystnie wpływają skórę głowy i włosy. 

Jakie zalety ma zabieg laminowania włosów?

Poniżej przedstawiliśmy korzyści, jakie zapewnia laminowanie włosów:

 • tania i bezpieczna kuracja do włosów,
 • natychmiastowy efekt blasku, rewitalizacji – włosy stają się mocne i odżywione,
 • zwiększenie objętości fryzury – włosy gęstnieją,
 • ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi,
 • możliwość zastosowania laminacji koloryzującej, która pozwoli zmienić odcień włosów, dodatkowo je wzmacniając.

Czy laminowanie włosów ma jakieś wady?

W zależności od wybranego produktu, jednym z głównych minusów laminowania włosów jest dość krótki czas widocznego efektu końcowego, który znika mniej więcej po 6 tygodniach. Z każdym myciem laminat stopniowo usuwany jest ze struktury włosa. Warto jednak powtarzać kurację, ponieważ stosowana regularnie działa wzmacniająco, a efekty nakładają się na siebie, dając świetne rezultaty.

Wybierając się na zabieg laminowania, należy także szczegółowo zapoznać się z opiniami o fryzjerze, który będzie go przeprowadzał. Istnieje bowiem ryzyko nieprawidłowego przeprowadzenia kuracji lub zastosowania kosmetyków niskiej jakości. 

O czym jeszcze należy pamiętać przed wykonaniem zabiegu?

 • Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny laminować włosów.
 • Na laminowanych włosach nie można wykonać koloryzacji.
 • Po zabiegu ciężko jest uzyskać stylizację z lokami i kręconymi włosami.
 • W celu utrzymania efektów laminacji konieczne jest stosowanie specjalnych kosmetyków podtrzymujących piękny wygląd włosów. Bez nich powłoka chroniąca włosy wypłucze się o wiele szybciej.

Procedura laminowania włosów: krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności fryzjer sprawdza stan i rodzaj włosów. Uwzględniając ich kondycję, stylista dobiera kosmetyk do laminacji.
 2. Preparat nakładany jest równomiernie na umyte i wysuszone włosy – na całej ich długości.
 3. Włosy z nałożonym kosmetykiem należy następnie ogrzewać za pomocą suszarki lub specjalnego aparatu salonowego. Ta część laminacji zajmuje 15–30 minut.
 4. Kolejnym krokiem jest zmycie środka laminującego i wysuszenie włosów.
 5. W przypadku powtarzania procedury, laminat nakładany jest kolejny raz.
 6. Przeciętny zabieg laminowania zajmuje zwykle około 2 godzin.

Środki do zabiegu

Laminowanie włosów można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Obecnie na rynku znaleźć można profesjonalne zestawy kosmetyków do przeprowadzania tego zabiegu. Warto skorzystać z produktów marek takich jak: 

 • Concept smart lamination, 
 • Lebel, 
 • Matrix, 
 • Hair Company, 
 • Dikson, 
 • Constant Delight. 

Przed podjęciem samodzielnej próby należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Może okazać się, że wizyta u fryzjera będzie lepszą opcją. Laminacja przeprowadzona w domu wyjdzie dobrze tylko wtedy, jeśli masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie dotyczące tego zabiegu. W innym wypadku efekt końcowy może nie być zadowalający. 

Jak wybrać produkt do laminowania? 

Kosmetyki do laminacji należy wybrać w zależności od struktury (proste lub kręcone), kondycji i koloru (naturalny lub farbowany) włosów. Na rynku są także preparaty droższe i tańsze, a cena całego zabiegu uzależniona jest od długości włosów. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady eksperta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *