Pomimo tego, że laminowanie włosów jest już od dawna znanym zabiegiem pielęgnacyjnym, wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto się na niego zdecydować.
Laminacja włosów to zabieg dedykowany w szczególności włosom osłabionym i farbowanym. Ma on na celu ich natychmiastowe wzmocnienie, pogrubienie i rewitalizację. Cały proces można przyrównać do laminowania papieru, gdzie ważny dokument umieszczany jest w specjalnej chroniącej go folii. Jednak w przypadku włosów preparat ma biologicznie aktywny skład, który poddany wysokiej temperaturze skleja uszkodzone łuski włosa. Zabieg ma na celu ich wypełnienie, w efekcie czego wyglądają one na grubsze, wygładzone, gęste i zdrowe.
Kosmetyki do laminacji zawierają naturalne ekstrakty roślinne, proteiny, a także substancje biologicznie czynne, które korzystnie wpływają skórę głowy i włosy.
Jakie zalety ma zabieg laminowania włosów?
Poniżej przedstawiliśmy korzyści, jakie zapewnia laminowanie włosów:
- tania i bezpieczna kuracja do włosów,
- natychmiastowy efekt blasku, rewitalizacji – włosy stają się mocne i odżywione,
- zwiększenie objętości fryzury – włosy gęstnieją,
- ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi,
- możliwość zastosowania laminacji koloryzującej, która pozwoli zmienić odcień włosów, dodatkowo je wzmacniając.
Czy laminowanie włosów ma jakieś wady?
W zależności od wybranego produktu, jednym z głównych minusów laminowania włosów jest dość krótki czas widocznego efektu końcowego, który znika mniej więcej po 6 tygodniach. Z każdym myciem laminat stopniowo usuwany jest ze struktury włosa. Warto jednak powtarzać kurację, ponieważ stosowana regularnie działa wzmacniająco, a efekty nakładają się na siebie, dając świetne rezultaty.
Wybierając się na zabieg laminowania, należy także szczegółowo zapoznać się z opiniami o fryzjerze, który będzie go przeprowadzał. Istnieje bowiem ryzyko nieprawidłowego przeprowadzenia kuracji lub zastosowania kosmetyków niskiej jakości.
O czym jeszcze należy pamiętać przed wykonaniem zabiegu?
- Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny laminować włosów.
- Na laminowanych włosach nie można wykonać koloryzacji.
- Po zabiegu ciężko jest uzyskać stylizację z lokami i kręconymi włosami.
- W celu utrzymania efektów laminacji konieczne jest stosowanie specjalnych kosmetyków podtrzymujących piękny wygląd włosów. Bez nich powłoka chroniąca włosy wypłucze się o wiele szybciej.
Procedura laminowania włosów: krok po kroku
- W pierwszej kolejności fryzjer sprawdza stan i rodzaj włosów. Uwzględniając ich kondycję, stylista dobiera kosmetyk do laminacji.
- Preparat nakładany jest równomiernie na umyte i wysuszone włosy – na całej ich długości.
- Włosy z nałożonym kosmetykiem należy następnie ogrzewać za pomocą suszarki lub specjalnego aparatu salonowego. Ta część laminacji zajmuje 15–30 minut.
- Kolejnym krokiem jest zmycie środka laminującego i wysuszenie włosów.
- W przypadku powtarzania procedury, laminat nakładany jest kolejny raz.
- Przeciętny zabieg laminowania zajmuje zwykle około 2 godzin.
Środki do zabiegu
Laminowanie włosów można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Obecnie na rynku znaleźć można profesjonalne zestawy kosmetyków do przeprowadzania tego zabiegu. Warto skorzystać z produktów marek takich jak:
- Concept smart lamination,
- Lebel,
- Matrix,
- Hair Company,
- Dikson,
- Constant Delight.
Przed podjęciem samodzielnej próby należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Może okazać się, że wizyta u fryzjera będzie lepszą opcją. Laminacja przeprowadzona w domu wyjdzie dobrze tylko wtedy, jeśli masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie dotyczące tego zabiegu. W innym wypadku efekt końcowy może nie być zadowalający.
Jak wybrać produkt do laminowania?
Kosmetyki do laminacji należy wybrać w zależności od struktury (proste lub kręcone), kondycji i koloru (naturalny lub farbowany) włosów. Na rynku są także preparaty droższe i tańsze, a cena całego zabiegu uzależniona jest od długości włosów. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady eksperta.