Pozyskiwany z ekstraktu z róży damasceńskiej olejek zawiera wiele licznych substancji leczniczych. Produkt ten przyspiesza proces regeneracji organizmu, a także wyróżnia się szeregiem innych korzyści. Dlaczego warto mieć olejek różany w kosmetyczce? Przeczytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Już wiele lat temu znane były cenne właściwości olejku różanego. Księżniczka Persji stosowała go, aby zachować piękno i młodość. Obecnie specyfik ten wykorzystywany jest w kosmetyce, medycynie, farmacji, perfumerii, a nawet do wyrobów cukierniczych. Różany olejek eteryczny był pierwszym uzyskanym przez perskiego lekarza Awicennę. Była to jednak specjalna odmiana tego kwiatu, odpowiednia do celów kosmetycznych i medycznych. Istnieje kilka rodzajów takich róż. Najpopularniejszą z nich jest róża damasceńska, często używa się także róży galijskiej i stulistnej.
Jak pozyskuje się olejek różany?
Każdy olejek eteryczny pozyskuje się w ten sam sposób – poprzez destylację płatków parą lub wrzącą wodą. Ważna jest także odpowiednia temperatura przetwarzania, ponieważ przy najmniejszym odchyleniu od wymaganej, olejek traci swój aromat i niektóre właściwości. Płatki traktowane są parą lub wodą dwukrotnie. Końcowy produkt składa się z części stałej (bez aromatu) i płynnej (z wyraźnym aromatem różanym). W niższych temperaturach (np. w lodówce) olej twardnieje i przypomina zwykły tłuszcz, zachowując przy tym wszystkie swoje cenne właściwości.
Właściwości olejku różanego
W Europie napary i wywary z płatków róży stosowano w leczeniu chorób dziąseł, a także przy silnym bólu zębów i głowy.
Olejek różany:
- ma silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwutleniające;
- łagodzi podrażnienia i suchość skóry;
- wygładza zmarszczki, poprawia elastyczność skóry i odmładza jej wygląd;
- ma działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze;
- jest afrodyzjakiem;
- łagodzi objawy i pomaga w walce ze stresem, depresją, nerwicą, bezsennością;
- posiada właściwości gojące rany i hemostatyczne;
- sprzyja regeneracji blizn;
- normalizuje pracę gruczołów łojowych;
- poprawia pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego;
- pomaga w normalizacji hormonów i korzystnie wpływa na wyrównanie cyklów menstruacyjnych;
- łagodzi skurcze, migreny, bóle zębów;
- wykorzystuje się go także w okulistyce.
Do twarzy
Olejek różany doskonale wpływa na dojrzałą skórę, która zaczyna tracić swą elastyczność. To skuteczny środek przeciwstarzeniowy, który stymuluje i wspomaga aktywną odnowę komórkową, dzięki czemu liftinguje i uelastycznia skórę. Co więcej, olejek różany przywraca wyrazistość konturów oczu i owalu twarzy. Zmarszczki mimiczne wygładzają się, a głębokie stają się mniej widoczne. Produkt ten wyrównuje także koloryt skóry i poprawia jej kondycję.
Mogą go stosować osoby o każdym typie skóry, w tym wrażliwej, skłonnej do alergii i częstych podrażnień. Jeśli nie tolerujesz wielu kosmetyków, olejek z płatków róży będzie dobrym rozwiązaniem. Jest on szczególnie cenny dla skóry suchej i wiotkiej. Dzięki właściwościom nawilżającym olejek aktywnie odżywia skórę oraz niweluje jej łuszczenie i wysuszenie. Nasyca komórki wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi i chroni przed negatywnymi wpływami środowiska: promieniowaniem UV, niedostateczną wilgotnością powietrza, mrozem itp. Regularne stosowanie olejku różanego do twarzy zapobiega stanom zapalnym, a skóra nabiera zadbanego i zdrowego wyglądu.
Dla włosów
Olejek różany ma bardzo szerokie zastosowanie i może być także używany do włosów. Składnik ten można dodawać do środków takich jak szampony, odżywki, balsamy itp. Wystarczy dodać 4–5 kropli na butelkę kosmetyku.