Objawy i skutki niedoboru kolagenu

Objawy i skutki niedoboru kolagenu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kolagen pełni ważną funkcję w organizmie, a jego niedobór wiąże się z szerokimi dolegliwościami zdrowotnymi. Przeanalizowaliśmy objawy oraz skutki niedoboru kolagenu. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy zauważasz je u siebie.

Kolagen – co to jest?

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie, stanowiąc aż 30 procent całkowitej masy białka. Jest istotnym składnikiem różnych komórek i narządów. Jego główną funkcją jest utrzymywanie struktury i elastyczności tkanek (skóry, ścięgien, chrząstek i kości) oraz nadanie im odpowiedniej twardości. Wspomaga też przemianę glukozy w energię.

Ponadto kolagen uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, co jest szczególnie ważne przy gojeniu się ran, oraz w odnowie komórkowej skóry, wpływając je jej gładkość, napięcie i nawilżenie. Białka kolagenowe chronią też narządy wewnętrzne (żołądek, wątrobę, nerki), przyczynia się do poprawy krążenia i wspiera procesy obronne organizmu przed toksynami i czynnikami chorobotwórczymi.

Objawy niedoboru kolagenu

Po około 25. roku życia powoli tracimy zdolność do generowania oraz naprawy kolagenu, a po 50. roku życia następuje to już gwałtownie. Narażeni są również sportowcy w każdym wieku, którzy intensywnie ćwiczą. A w jaki sposób można rozpoznać niedobór kolagenu w organizmie? Oto najpopularniejsze objawy:

  • zmiany skórne: sucha skóra, zmarszczki, blizny, trudności w gojeniu się ran, plamy i przebarwienia;
  • zaburzenia stawów: sztywność, ból, opuchlizna, trzeszczenie stawów, ograniczone ruchy, a nawet problemy z chodzeniem;
  • problemy z włosami i paznokciami: łamliwe i słabe paznokcie, nadmiernie wypadające i suche włosy;
  • zaburzenia trawienne: problemy z trawieniem, wzdęcia, zaparcia, refluks żołądkowy, biegunka;
  • zmniejszona gęstość kości: osteoporoza, osłabienie kości, zwiększone ryzyko złamań;
  • zmniejszona elastyczność skóry: utrata jędrności, elastyczności i sprężystości, zwiotczenie, zapadnięte policzki;
  • zwiększone ryzyko chorób serca: miażdżyca, choroby układu krążenia, zawał serca;
  • zaburzenia snu: trudności z zasypianiem, bezsenność, senność w ciągu dnia;

Niedobór kolagenu może wynikać z różnych czynników, takich jak dieta uboga w składniki odżywcze, choroby autoimmunologiczne, choroby metaboliczne, choroby genetyczne lub związane z wiekiem. Niedobory kolagenu można uzupełnić suplementami, na przykład kolagenem Colvita w kapsułkach. Natomiast do stosowania zewnętrznego – bezpośrednio na stawy, skórę, włosy i paznokcie – nadaje się na przykład Kolagen Graphite, który zgodnie z zaleceniami producenta wmasowujemy w daną partię.

Skutki niedoboru kolagenu

Niedobór kolagenu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Chodzi między innymi o pogorszenie stanu skóry (suchości, utraty jędrności i widocznych zmarszczek), łamliwość paznokci, osłabienie włosów, zaburzenia trawienia (zwiększonej przepuszczalności jelit), zwiększenia ryzyka złamań i urazów, bólu stawów oraz zaburzeń funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych.

A czy Ty odczuwać któreś z wymienionych dolegliwości? Być może to czas, by rozejrzeć się za dodatkowym źródłem kolagenu.

Fot.: Icons8 Team/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*