Biżuteria, która nie uczula

Biżuteria, która nie uczula
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Alergia na biżuterię to problem w szczególności uciążliwy dla kobiet, które nie wyobrażają sobie stylizacji bez pierścionka, naszyjnika czy kolczyków. Jakie są jej główne objawy? Jaką biżuterię mogą nosić alergicy?

Uczulenie na biżuterię – co warto wiedzieć na ten temat?

Do najpopularniejszych objawów uczulenia na biżuterię zalicza się zaczerwienienie oraz swędzenie skóry w miejscach, które mają z nią styczność. Zmiany tego typu określa się mianem wyprysku kontaktowego. Początkowo mają one postać niewielkich, pojedynczych, rozsianych grudek. Po czasie mogą zacząć pojawiać się nieco większe ogniska – czy to rumieniowe, czy rumieniowo-pęcherzykowe, czy rumieniowo-obrzękowe.

materiały prasowe Ti Sento

Jakiego rodzaju biżuteria może wywoływać uczulenie? Złoto oraz srebro uznawane są za słabe alergeny. Podczas noszenia tego typu wyrobów, do czynienia mamy najczęściej z pojedynczymi reakcjami alergicznymi. Za najsilniejszy alergen uznawany jest nikiel. Jak pokazują badania, z uczuleniem na ten materiał boryka się ponad 20% kobiet. Nikiel występuje jako dodatek do łańcuszków, kolczyków, bransoletek czy zegarków. Łączony jest on zarówno ze srebrem i złotem, jak i tytanem oraz palladem, które również wykazują tendencje alergiczne. Co ciekawe, uczulenie na nikiel może dotykać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci poniżej 12 roku życia. Alergicy, którzy są na niego uczuleni, po pewnym czasie mogą zacząć doświadczać alergii na wyroby wykonane z innych metali, takich jak chrom.

Domowy sposób na uczulającą biżuterię

Jak radzić sobie z uczuleniem na biżuterię? Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie noszenia wyrobów wywołujących reakcje alergiczne. Można się pokusić również o wypróbowanie domowego sposobu na uczulającą biżuterię. W tym celu należy ją pokryć bezbarwnym lakierem. Neutralna dla skóry warstwa lakieru skutecznie oddzieli ją od metalu, zapobiegając alergii. Należy jedynie pamiętać o tym, że po pewnym czasie może się on zacząć kruszyć i ścierać. Niezbędne będzie wówczas zmycie go i ponowne nałożenie. Dobrym sposobem na uczulającą biżuterię jest również pokrycie jej tłustym kremem. W przypadku kolczyków należy nim posmarować bigiel oraz dziurkę w uchu. Natomiast jeżeli chodzi o bransoletkę czy naszyjnik, krem powinno się aplikować na ich spodnią część, która ma bezpośrednią styczność z ciałem.

Najlepsza biżuteria dla alergików

Jakiego rodzaju biżuteria najlepiej sprawdzi się u alergików? Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będą między innymi wyroby wykonane ze srebra. Przy ich zakupie, szczególną uwagę należy zwrócić na próbę. Im jest ona wyższa, tym biżuteria zawiera więcej metalu szlachetnego, a mniej wszelkiego rodzaju uczulających dodatków. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie srebrna biżuteria o próbie 925 g. Alergicy powinni unikać noszenia starych, srebrnych akcesoriów, co jest związane z obecnością azotanu srebra wywołującego reakcje alergiczne (był on powszechnie stosowany do produkcji biżuterii do 1950 roku).

https://www.instagram.com/p/CCg0fQJCb4z/

Kolejna bezpieczna propozycja dla alergików to biżuteria wykonana ze złota. Podobnie jak w przypadku srebrnych wyrobów, należy się tu kierować zasadą, zgodnie z którą im wyższa próba, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia. Godna polecenia jest w szczególności biżuteria próby 750.

materiały prasowe Ti Sento

To jednak nie wszystkie dostępne rozwiązania. Osoby, które cierpią na alergię na biżuterię, mogą zdecydować się na zakup pierścionka, łańcuszka, czy bransoletki wykonanych z tytanu. Materiał ten nie tylko pięknie się prezentuje, lecz także jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Natomiast miłośnicy oryginalnej, jedynej w swoim rodzaju biżuterii, powinni się zainteresować produktami wykonanymi z ceramiki, drewna lub plastiku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*