Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Grzybica ogólnoustrojowa to schorzenie, które może dotknąć tak naprawdę każdego, ponieważ jest wywoływane przez drożdżaki, które stanowią część naszej naturalnej flory bakteryjnej. W przypadku, kiedy jednak dochodzi do ich nadmiernego rozrostu, mogą one powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zmęczenie, senność, wzdęcia czy biegunki. Sporo pacjentów wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają kandydozę, przez co czują się coraz gorzej. Jeżeli jednak obserwujemy u siebie objawy tego schorzenia, powinniśmy wiedzieć, jak możemy z nim walczyć. Jak odgrzybić organizm? Podpowiadamy.
Zagrzybienie organizmu, czyli kandydoza, nazywana również drożdżycą, występuje gdy znajdujące się w naszej naturalnej florze bakteryjnej drożdżaki z gatunku Candida zaczynają nadmiernie się namnażać, przez co wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Zazwyczaj na początku objawy te dotyczą przewodu pokarmowego, później mogą obejmować inne układy.
Chory czuje się zmęczony, senny, jest podatny na infekcje, zmaga się z przewlekłymi stanami zapalnymi, alergiami itp. Dodatkowo mogą występować u niego nawracające grzybice zewnętrzne. Odgrzybianie organizmu to proces, którego celem jest pozbycie się nadmiaru chorobotwórczych mikroorganizmów. Leczeniem kandydozy powinien zająć się lekarz, a wszelkie domowe sposoby mogą stanowić jedynie wsparcie terapii medycznej.
Jeżeli pacjent odczuwa dolegliwości, które mogłyby świadczyć o grzybicy ogólnoustrojowej, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu, a także wykonaniu szeregu badań laboratoryjnych, zadecyduje o sposobie leczenia. W przypadku zagrzybionego organizmu najczęściej wdrażana jest antybiotykoterapia. Jeżeli u pacjenta rozwinęła się kandydoza ogólnoustrojowa, wówczas leki najczęściej podawane są w formie ustnej lub dożylnej. W przypadku grzybicy miejscowej zazwyczaj wykorzystuje się maści oraz inne specyfiki, na przykład globulki dopochwowe.
W przebiegu leczenia kandydozy lekarz powinien dopasować nie tylko odpowiednią terapię, ale również zalecić pacjentowi zmianę sposobu żywienia. Taka osoba musi unikać spożywania cukrów prostych, alkoholu i używek, a także żywności przetworzonej. W jej diecie powinno znaleźć się sporo kiszonek, a także nabiału, ponieważ wspomagają one rozrost pożytecznej mikroflory jelitowej. Jako pomoc w odgrzybieniu organizmu można wykorzystać również zioła, a także suplementy zawierające naturalne substancje, takie jak: czosnek, oregano, tymianek, aloes piołun, czarnuszka czy jeżówka.
Fot.: freepik.com