Odżywki, maski, olejki – jak dobrać je do rodzaju włosów?

Odżywki, maski, olejki – jak dobrać je do rodzaju włosów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prawidłowa pielęgnacja włosów to taka, która jest odpowiednio dobrana do Twojego rodzaju włosów. Dowiedz się więc, czym charakteryzują się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate oraz jak każdy z tych rodzajów pielęgnować.

Pielęgnację włosów najlepiej jest dobrać do ich poziomu porowatości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będą one odpowiednio odżywione i piękne. Podpowiadamy więc jak dobrać kosmetyki do włosów niskoporowatych, średnioporowatych oraz wysokoporowatych.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate charakteryzują się domkniętymi łuskami, zwartą budową oraz sprężystością. Są one gładkie i nie mają tendencji do puszenia się, jednak są zazwyczaj cienkie oraz bez objętości. Ich pielęgnacja wbrew pozorom może okazać się sporym wyzwaniem, ponieważ bardzo łatwo o obciążenie ich, co prowadzi do „oklapnięcia” fryzury oraz przetłuszczania się skóry głowy. Dodatkowo substancje kosmetyków nie wnikają łatwo i szybko do ich wnętrza, co jeszcze bardziej utrudnia pielęgnację. Jak więc prawidłowo o nie zadbać?

Przede wszystkim postaw na produkty  o delikatnym składzie i lekkiej formule. W przypadku włosów niskoporowatych lepiej postawić na kosmetyczny minimalizm i nie stosować zbyt wielu produktów podczas jednego mycia. Świetnie sprawdzą się na przykład maski Kérastase do włosów delikatnych. Możesz też używać olejków takich jak olej kokosowy, olej babassu, masło murumuru lub masło tucuma. 

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate są dosyć dobrze nawilżone, a ich kondycja nie wymaga szczególnych działań. Często określa się je jako włosy normalne i raczej bezproblemowe. Czy oznacza to jednak, że nie warto przykładać się do ich pielęgnacji? Niekoniecznie.

Włosy średnioporowate charakteryzują się rozchylonymi łuskami, dlatego też warto wybierać kosmetyki, które pomogą w ich regeneracji i odbudowie. Świetnie w tej roli sprawdzą się wszystkie produkty z dodatkiem kreatyny oraz jedwab. Zbawienne może okazać się także olejowanie włosów takimi olejami jak olej migdałowy, arganowy, makadamia, z orzechów laskowych, z pestek śliwki, z pestek winogron, z pestek moreli, arachidowy, sezamowy, ryżowy, awokado, rokitnikowy, tsubaki, moringa i andiroba.

Włosy wysokoporowate

Najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są włosy wysokoporowate. Charakteryzują się one mocno otwartymi łuskami rozdwojonymi końcami, suchością i kruchością. Często są to włosy zniszczone stylizacjami oraz koloryzacją. Mają one tendencję do puszenia się i bardzo trudno je rozczesać. Są więc to włosy wyjątkowo trudne do okiełznania. Nie jest to jednak niemożliwe.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych najważniejsze jest ich dogłębne nawilżenie i odbudowa. Najlepsze w tym przypadku będą wszelakie produkty bogate w proteiny wielkocząsteczkowe oraz różnego rodzaju oleje niewnikające na przykład olej z kiełków pszenicy, lniany, konopny, makowy, słonecznikowy, z bawełny, z pestek dyni, z pestek malin, z opuncji figowej, z wiesiołka, z ogórecznika, z pestek winogron, z orzechów włoskich, z nasion pomidora, z orzechów włoskich. W wygładzeniu włosów wysokoporowatych pomóc może także masło shea. Pamiętaj także, aby do ich osuszania używać bardzo delikatnych materiałów, na przykład bawełnianej koszulki, a w przypadku suszenia suszarką, ustaw jej strumień na słabszy i chłodniejszy.

Zdjęcie główne: Erick Larregui/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*