Strój do biegania – co może być przydatne?

Strój do biegania – co może być przydatne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Uprawianie sportu to świetny sposób na zrelaksowanie się, poprawienie sobie nastroju i wdrożenie w życie zasad sprzyjających zdrowiu. Warto jednak dobrze przygotować się do podejmowanie tego typu wysiłku, aby możliwie jak najbardziej obniżyć ryzyko wystąpienia kontuzji czy dyskomfortu.

Najważniejszy element stroju – buty

Podstawowym elementem stroju biegacza są buty. Zapewniają one stabilność i amortyzują od podłoża. W ten sposób mogą zmniejszać ryzyko kontuzji wynikającej z nieprawidłowego ułożenia stopy podczas biegu lub z niewystarczającej stabilizacji najważniejszych stawów. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z noszenia sportowego obuwia, warto wybierać buty do biegania męskie i damskie, które będą dostosowane do podłoża. Uprawianie joggingu może odbywać się na wielu terenach – w lesie, na polnych dróżkach, w parkach, na brukowanych alejach i zwykłych chodnikach. W zależności od tego, którą opcję masz dostępną, Twoje buty powinny wyglądać trochę inaczej. Zwróć uwagę przede wszystkim na podeszwę – im twardsze i mniej „naturalne” będzie podłoże, po którym masz zamiar biegać, tym większą amortyzację powinna Ci ona zapewniać. 

Drugą kwestią jest stabilizacja. Dobre buty do biegania damskie i męskie powinny być wiązane i kończyć się nad kostką, aby zapewniać dodatkową stabilizację w stawie skokowym. Istotne jest także dopasowanie rozmiaru obuwia do stopy. Warto brać pod uwagę założenie grubszych skarpetek (mogą chronić przed otarciami) i delikatne puchnięcie stóp w konsekwencji joggingu. Atutem obuwia może być również dodatkowa impregnacja, chroniąca buty przed zniszczeniem, a także wkładki ograniczające nieprzyjemne zapachy.

Strój odpowiedni do biegania

Podczas biegania wzrośnie temperatura Twojego ciała, a gruczoły umiejscowione w skórze zaczną produkować pot. W chłodne, wietrzne dni może przyczynić się to do niepożądanego uczucia chłodu, kiedy pot zacznie szybko pochłaniać ciepło. Aby chronić się przed negatywnymi konsekwencjami naturalnej fizjologii, warto postawić na termoaktywną odzież lub bieliznę. Tkaniny o właściwościach termoaktywnych charakteryzują się dobrym odprowadzaniem potu, redukowaniem uczucia wilgoci i zapewnianiem komfortu termicznego. Niemal każdy sklep z odzieżą do biegania ma w swojej ofercie bieliznę termoaktywną, więc jej kupienie nie jest problemem, a może przyczynić się do znacznego zwiększenia Twojego komfortu.

Zwróć również uwagę na to, by Twój strój był maksymalnie wygodny. Warto postawić na rozciągliwe legginsy lub miękkie dresy zawiązywane w pasie. Pamiętaj jednak, że dół stroju musi dobrze trzymać się Twoich bioder, ponieważ ciągłe podciąganie spodni podczas biegania jest niewygodne i irytujące. Kobiety nie powinny również zapominać o staniku sportowym – zwłaszcza, jeśli jesteś posiadaczką większego biustu, może to w istotny sposób wpływać na Twój komfort. Podczas biegania piersi będą „podskakiwać” i utrudniać poruszanie się w określonym rytmie, dlatego dobrze jest podtrzymać je stanikiem treningowym, nawet jeśli na co dzień nie używasz biustonosza. Jeżeli na dworze jest chłodno, nie obawiaj się założyć czapki, rękawiczek czy wziąć dodatkowej bluzy. Zawsze chroń się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi!

Fot.: Miguel A. Amutio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*