Trądzik jest jednym z najczęstszych powodów wizyty u dermatologa. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na jego samodzielne zwalczanie domowymi metodami. Poznaj naturalne sposoby leczenia trądziku.
Jednym z najważniejszych aspektów naturalnej walki z trądzikiem jest zastosowanie odpowiedniej diety. Jeśli narzekasz na stan swojej cery, najprawdopodobniej powinieneś unikać produktów powszechnie uznawanych za niezdrowe, czyli wysokoprzetworzone. Warto zatem wyeliminować ze swojej codziennej diety pożywienie typu fast food, jedzenie z dużą zawartością soli oraz wszelkiego rodzaju słodycze. Jeśli chcesz cieszyć się nieskazitelną skórą, powinieneś postawić na nieprzetworzone i zdrowe produkty, czyli warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, a także ryby i orzechy.
Jedną z przyczyn występowania trądziku pospolitego u osób dorosłych jest zbyt duże nagromadzenie toksyn w organizmie. Aby zniwelować ten problem, warto zatroszczyć się o stan narządów wchodzących w skład układu pokarmowego. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak pracują Twoje jelita. Jeśli masz problemy z prawidłowym wypróżnianiem, może być to znak, że potrzebujesz dodatkowej dawki prebiotyków i probiotyków. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie znajduje się Twoja wątroba. To bowiem właśnie ten narząd odpowiada za detoksykację organizmu. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oleju z czarnuszki, który wpłynie na poprawę pracy wątroby oraz przyspieszenie trawienia tłuszczów.
Należy zaznaczyć, że bezpośredni wpływ na stan skóry ma przede wszystkim jej codzienna pielęgnacja. Właśnie dlatego tak istotny jest jej dobór i sposób wykonania. Jeśli zależy Ci na naturalnym zwalczaniu zmian trądzikowym, powinieneś wybierać dermokosmetyki zawierające możliwie jak najmniej składników chemicznych. Dodatkowo warto pamiętać, by pielęgnacja odbywała się regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu kuracji dwa do trzech razy w tygodniu zastosuj maseczki zawierające składniki bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Jednym z filarów walki z trądzikiem jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Jedynie cera umyta wystarczająco dokładnie będzie w stanie przyjąć i wchłonąć później nałożone kosmetyki. Jednak wbrew pozorom do oczyszczania cery tłustej i trądzikowej nie należy używać drogeryjnych żeli i pianek matujących. Często powodują one przesuszenie i podrażnienie naskórka, co może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum. Wynikiem takiej sytuacji jest jeszcze bardziej nasilone zanieczyszczenie skóry i występowanie na twarzy większej ilości wyprysków. Z tego powodu warto zadbać o jak najbardziej naturalne metody oczyszczania. Obecnie coraz częściej zalecane jest mycie twarzy przy pomocy ekologicznych olejów. Pamiętasz chemiczną zasadę „podobne rozpuszcza podobne”? To właśnie ona ma zastosowanie w tym przypadku. Sebum znajdujące się na skórze twarzy najlepiej zmyje substancja o podobnych cechach chemicznych. Właściwości antybakteryjne wykazują między innymi oleje: rycynowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy i eukaliptusowy. Jeśli jednak wolisz substancje myjące wytworzone na bazie wody, odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie łagodnych żeli oczyszczających. Warto wybierać kosmetyki, które mają naturalny skład oraz wykazują właściwości łagodzące i nawilżające.
Jeśli zależy Ci na maksymalnie naturalnym składzie stosowanych przez Ciebie kosmetyków, warto rozważyć ich samodzielne wykonanie. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zbawiennych właściwości zielonej herbaty oraz olejku z drzewa herbacianego. Przecieranie skóry tonikiem wykonanym z powyższych substancji zapewni jej świeżość i skuteczne oczyszczenie. Dodatkowo warto zastanowić się nad domową produkcją naturalnych maseczek zwalczających trądzik. Jedne z najczęściej polecanych połączeń to płatki owsiane i miód, jogurt naturalny i kurkuma oraz siemię lniane, rumianek i rozmaryn. Maseczki wykonane z wyżej wymienionych substancji warto nakładać na cerę przynajmniej dwa razy w tygodniu na około 10 minut. Następnie twarz należy oczyścić letnią wodą. Po tak wykonanym zabiegu można przystąpić do nałożenia kosmetyków pielęgnacyjnych.
Ostatnim, jednak często czynnikiem decydującym o skuteczności kuracji antytrądzikowej jest zachowanie cierpliwości. Leczenie omawianego schorzenia dermatologicznego najczęściej bywa długotrwałe i pracochłonne. Warto jednak poczekać na efekty kuracji, które najczęściej bywają spektakularne. Jeśli będziesz wytrwały, z pewnością zapewnisz doskonały i nieskazitelny wygląd swojej cery na długie lata.