Co zrobić, gdy męczy nas uciążliwy ból kręgosłupa?

Co zrobić, gdy męczy nas uciążliwy ból kręgosłupa?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała, który umożliwia nam zachowanie odpowiedniej pozycji, poruszanie się, czy wykonywanie skomplikowanych ruchów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest on na co dzień przez nas obciążany i nadwyrężany, i to bez względu na to, czy spędzamy aktywnie czas, czy też leżymy w łóżku przez cały dzień. Powszechną dolegliwością, która najczęściej jest skutkiem przeciążenia kręgosłupa, jest uciążliwy ból. Jak można sobie z nim poradzić?

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa najczęściej doskwiera nam w najmniej oczekiwanych momentach i skutecznie odciąga nas od codziennych obowiązków. Przyczyn bólu kręgosłupa może być całe mnóstwo. W celu poznania szczegółowej diagnozy, warto udać się do wyspecjalizowanego lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie i wystawi receptę na leki. Obecnie najwięcej osób cierpi na takie schorzenia jak: stany zwyrodnieniowe, osteoporoza czy wypadnięcie dysku, choć lista chorób kręgosłupa w rzeczywistości jest jeszcze dłuższa.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa domowymi sposobami?

W sytuacji, gdy męczy nas ból kręgosłupa, warto udać się do lekarza lub umówić się na konsultację online np. za pośrednictwem strony Receptomat.pl. Wystarczy zarejestrować swoje konto, wypełnić formularz i wybrać termin e-konsultacji z receptą w 5 minut. Uciążliwy ból kręgosłupa można również spróbować uśmierzyć domowymi sposobami.

Aktywność fizyczna

Najlepszym sposobem na ograniczenie bólu, a w niektórych przypadkach nawet na jego wyeliminowanie, jest zwiększenie aktywności fizycznej. Dobrze zrobi nam codzienne rozciąganie, pilates lub joga, a także zwykły spacer. Trzeba jednak zrezygnować z intensywnych treningów, podczas których podnoszone są ciężkie przedmioty lub trzeba się mocno schylać.

Zimne lub ciepłe okłady

Innym domowym sposobem na uśmierzenie bólu kręgosłupa jest zastosowanie ciepłych lub zimnych okładów w miejscu bólu. Okład można wykonać z kostek lodu lub zimnego ręcznika, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie zimna, lub z termoforu i maści rozgrzewających w przypadku wykorzystania ciepła. W drugim przypadku można postawić również na ciepłą i relaksującą kąpiel z olejkami eterycznymi.

Tabletki przeciwbólowe

Jeśli ból kręgosłupa jest na tyle silny, że nie da się go zniwelować za pomocą innych sposobów, dobrze będzie sięgnąć po sprawdzone środki przeciwbólowe, które dostaniemy w aptece bez recepty. Oprócz standardowych tabletek, dostępne są także specjalne maści przeciwbólowe, które można zaaplikować na miejsce bólu.

Zachowanie odpowiedniej pozycji podczas snu

Ból kręgosłupa może być skutkiem długotrwałego przebywania w nieodpowiedniej pozycji. Tak się często dzieje, kiedy np. śpimy i nie kontrolujemy tego, jak ułożone jest nasze ciało. Najlepszą pozycją dla kręgosłupa jest spanie na plecach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jakość materaca – wbrew pozorom nie powinien być on zbyt miękki.

Ból kręgosłupa – wizyta u lekarza jest niezbędna

Domowe sposoby może i są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości, ale na dłuższą metę nie rozwiążą naszych problemów z nawracającym bólem kręgosłupa. Koniecznie trzeba więc skontaktować się z lekarzem, ponieważ tylko on jest w stanie wystawić nam odpowiednią diagnozę. W niektórych przypadkach schorzenie może być poważniejsze, niż mogłoby się nam wydawać, dlatego pod żadnym pozorem nie można zaniedbywać tej kwestii.

Fot.: Arpit/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*