Grzybica pochwy – jakie są pierwsze objawy?

Grzybica pochwy – jakie są pierwsze objawy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybica pochwy to przypadłość, która może pojawić się w życiu każdej kobiety. Zapalenie tego typu charakteryzuje się bardzo silnymi objawami, które utrudniają życie i wykonywanie codziennych czynności. Dobrze jest wiedzieć, jakie są pierwsze objawy grzybicy pochwy, aby zareagować na czas. Im szybciej zacznie się leczenie, tym łatwiej pozbyć się problemu.

Ból podczas stosunku i przy wykonywaniu codziennych czynności

To, co wyróżnia grzybicze zapalenie pochwy, to przede wszystkim wysoki poziom bólu, który praktycznie nieprzerwanie towarzyszy każdej zakażonej kobiecie. Na początku pojawia się jedynie podczas stosunku i przy oddawaniu moczu, jednak w dalszym rozwoju choroby jest aktywny cały czas. Nie poradzą sobie z nim leki przeciwbólowe. Jedynym rozwiązaniem jest użycie specjalnych maści i preparatów. Te można kupić bez recepty bądź skorzystać z pomocy specjalisty z https://l4.pl, aby otrzymać receptę na środki przeciwgrzybiczne, które szybko wyeliminują problem.

Swędzenie i pieczenie

Pierwszym objawem obecności niepożądanych grzybów wewnątrz pochwy jest przede wszystkim pieczenie. Pojawia się ono, gdy tylko grzyby zaczynają się namnażać. Już w początkowej fazie rozwoju zapalenia należy zwrócić uwagę na ten objaw. Może on świadczyć o początku bardzo poważnego problemu. Takie pieczenie jest stałe, chociaż najczęściej pojawia się podczas stosunku i przy oddawaniu moczu.

Zaczerwienienie

Pieczenie i swędzenie to objawy, które świadczą o wielu chorobach. Mogą one wskazywać na zapalenie grzybicze, bakteryjne, na początek chorobowy wenerycznej czy tylko na reakcję alergiczną. Dlatego warto obserwować inne objawy. Wraz z grzybicą pojawi się zaczerwienienie i obrzęk. Nie będzie to jednak wysypka czy pęcherze, jakby to miało miejsce w przypadku alergii czy pierwszych objawów choroby wenerycznej. Zaczerwienienie będzie jednolite i może obejmować zarówno całą pochwę, jak i srom. W dalszej fazie rozwoju grzybicy poza nim pojawi się obrzęk.

Charakterystyczne upławy

Przy grzybiczym zapaleniu pochwy nie da się pominąć jednego istotnego objawu. Już w pierwszych dniach nasilają się upławy, które są bardzo charakterystyczne. Występują głównie w białym kolorze, chociaż zdarzają się również szare bądź przezroczyste. Ich najbardziej rozpoznawalnym elementem jest grudkowata tekstura, która w połączeniu z białym kolorem wielu kojarzy się z twarogiem. Takie upławy zawsze świadczą o zapaleniu grzybiczym, które trzeba natychmiast leczyć.

Grzybica sama nie zniknie!

Pamiętajmy o tym, że grzybica pochwy sama z siebie nie zniknie. Nie wystarczy zacząć dbać o higienie, kupić specjalistyczne kosmetyki, które przywrócą prawidłowe pH pochwy czy też stawiać na leki przeciwbólowe. Najskuteczniejsze będą maści, które pozbywają się nadmiaru grzybów oraz szybko łagodzą ból, który utrudnia funkcjonowanie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o charakterystycznych objawach różnych chorób seniorów i sposobach ich leczenia, sprawdź artykuły na stronie https://seniore.pl.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*