Zakup maszyny do szycia – co warto wiedzieć przed?

Zakup maszyny do szycia – co warto wiedzieć przed?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samodzielne szycie ubrań to bez wątpienia świetny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, który przynosi nie tylko satysfakcję, ale również wiele korzyści. Jednak zanim będziesz w stanie uszyć sobie swoje wymarzone ubrania, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a tym najpotrzebniejszym jest w tym przypadku maszyna do szycia. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Zakup maszyny do szycia to pierwszy krok w kierunku przygody z samodzielnym szyciem własnych ubrań. Może się jednak okazać, że wybór sprzętu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb nie jest najprostszym zadaniem. Podpowiadamy więc, co warto wiedzieć przed zakupem maszyny do szycia, aby mieć pewność, że wybierzesz tą najodpowiedniejszą dla siebie.

Rodzaje maszyn do szycia

Maszyny do szycia możemy przede wszystkim podzielić na te mechaniczne i te elektryczne. Te pierwsze to modele nieco przypominające starsze maszyny, których używały nasze babcie. Są one używane manualnie. Sprawdzą się świetnie w przypadku prostych przeróbek lub hobbystycznego szycia, dlatego też jest to dobra propozycja dla początkujących. Jeśli więc jest to coś, co Cię interesuje, to dobrym wyborem będą maszyny do szycia Janome, na przykład model Janome JUNO E1015.

Maszyny elektryczne z kolei charakteryzują się znacznie większość nowoczesnością, a co za tym idzie, mają większe możliwości. Są bardziej intuicyjne w obsłudze i oferują wiele funkcji automatycznych, przez co przyjemniej się na nich pracuje. Są to dobre maszyny dla osób nieco bardziej zaawansowanych, które szyją bardziej skomplikowane wzory. Również w przypadku maszyn elektrycznych, warto wybrać modele marki Janome.  

Na co zwrócić uwagę wybierając swoja pierwszą maszynę?

Tak samo, jak w przypadku innych sprzętów, każda maszyna do szycia jest trochę inna. Na co więc warto przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie swojej pierwszej maszyny? Przede wszystkim na to, aby miała ona metalowe podzespoły, dzięki czemu będzie Ci służyć znacznie dłużej. Ważna jest również prędkość szycia, ponieważ im szybciej pracuje maszyna, tym mniej czasu potrzeba na skończenie pracy. 

Skoro ma to być pierwsza maszyna, to warto także zadbać o to, aby była ona przystosowana do nauki osób początkujących. Maszyna do szycia dla osób dopiero zaczynających przygodę z krawiectwem powinna mieć niewielką ilość ściegów, a także być wyposażona w funkcję regulacji szerokości i gęstości ściegu.

Przydać się może również możliwość zmiany położenia igły, a także takie funkcje jak nawlekacz igły, nożyk przeznaczony do obcinania nici w obudowie maszyny, metalowa płytka ściegowa z  podstawową podziałką, która znacząco ułatwi proste i równe szycie oraz regulacja docisku stopki. Dzięki tym dodatkowym funkcjom nauka szycia będzie znacznie przyjemniejsza i prostsza. Pamiętaj także, aby wybrać model z chwytaczem rotacyjnym, ponieważ jest on zdecydowanie prostszy w obsłudze niż chwytacz wahadłowy.

Dlaczego warto nauczyć się szyć?

Z nauki samodzielnego szycia i sprawnej obsługi maszyny płynie bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim jest świetny pomysł na kreatywne spędzanie czasu, które z pewnością przyniesie Ci wiele frajdy. Ponadto szyjąc sobie ubrania, masz pełną kontrolę nad ich wyglądem i możesz samodzielnie zdecydować, z jakiego materiału są wykonane, jaki dokładnie mają krój, czy są ozdobione i jeśli tak, to jak.

Zdj. główne: Ilya lix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*