Dowiedz się, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki pielęgnacyjne!

Dowiedz się, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki pielęgnacyjne!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienna pielęgnacja twarzy stała się dla Ciebie rytuałem i robisz to odruchowo, nie zastanawiając się o kolejności nakładanych kosmetyków? To błąd! Dowiedz się, w jakiej kolejności nakładać produkty pielęgnacyjne, aby działały jak najskuteczniej. 

Czy kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie?

Codzienna pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna. Niestety, podczas tej rutyny nie zastanawiamy się, jak istotna jest również kolejność, według której nakładamy kosmetyki na naszą buzię. Inspiracją w tej kwestii mogą być dla nas chociażby hollywoodzkie gwiazdy, takie jak: Beyonce czy Margot Robbie, które korzystają z rad znanych dermatologów. Najkorzystniej dla cery jest zacząć od produktu, który ma najlżejszą formułę, a na koniec zostawić sobie te najcięższe.

Od najlżejszych do najcięższych produktów kosmetycznych

Lekkie produkty kosmetyczne, takie jak serum czy emulsje, powinny być stosowane jako pierwsze. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób mogą zostać całkowicie wchłonięte przez skórę, jeszcze przed nałożeniem cięższych kremów. Gdybyśmy odwrócili tę kolejność, to w efekcie lekkie formuły kosmetyków mogłyby się nie przebić przez barierę okluzyjną (jest to bariera, która chroni naszą skórę), jaką tworzą na skórze ciężkie kremy czy oleje. A w takiej sytuacji ich stosowanie nie ma już sensu, bo nie będą działać zgodnie z założeniami. 

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków jest ważna?

Kolejność nakładania specyfików pielęgnacyjnych jest ważna z kilku powodów. Zacznijmy od tego, że jest to jedyny sposób, który gwarantuje wysoką skuteczność stosowanego produktu. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie blokują wzajemnie swojego działania, a co ważniejsze, to właśnie zawarte w nich substancje aktywne, mają możliwość dostatecznego wchłonięcia się i wniknięcia w głąb skóry. Stopniowe nakładanie produktów pozwala uniknąć zbytniego obciążenia skóry, skutkującego np. przetłuszczaniem. Prawidłowo zaaplikowane specyfiki do pielęgnacji zapewnią dobrą kondycję naszej cerze. 

W jakiej kolejność aplikować kosmetyki pielęgnacyjne na twarz?

Pamiętajmy, że nakładanie jakichkolwiek kosmetyków trzeba zacząć po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu całej twarzy. Istnieje wiele metod, np. możesz użyć samego żelu lub pianki, bądź poszerzyć ten rytuał o olejki do mycia twarzy. Dla lepszego efektu oczyszczenia cery warto 1-2 w tygodniu wykonać peeling. Taki zabieg oczyści skórę z martwych komórek i pobudzi ją do odbudowy. Dla osób z cerą trądzikową i naczynkową najlepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, ponieważ są delikatniejsze dla naskórka. 

Po oczyszczeniu cery koniecznie użyj toniku, ponieważ jest to produkt, który przywróci skórze naturalne pH. Sięgnięcie po tonik to ważny krok w rytuale pielęgnacyjnym. Następnie, gdy twoja skóra potrzebuje użycia kosmetyków przeciwtrądzikowych, to jest to najlepszy moment na ich miejscowe zaaplikowanie, ponieważ nałożone przed innymi produktami zadziałają najkorzystniej.

Teraz kolej na serum. Jest to kosmetyk o lekkiej konsystencji, dlatego aplikując go, nie obciążamy zbytnio skóry. Produkt ten zawiera sporo składników aktywnych, które będą miały szansę wniknąć w głębokie warstwy skóry i ją zregenerować. Pamiętajmy, że nie musimy używać serum codziennie. A różni się ono od innych kosmetyków tym, że zawiera więcej substancji aktywnych. Użycie tego kosmetyku 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jakie serum wybrać? Najlepiej takie, które będzie odpowiadać aktualnym potrzebom twojej skóry i problemom, z jakimi boryka się twoja cera.

Podobnie jak serum, krem również powinien być dopasowany do rodzaju cery i jej potrzeb. Wybieraj ten z jak najbardziej naturalnym składem. Posmarowanie kremem twarzy po użyciu serum, pozwoli na zatrzymanie substancji czynnych w głębi skóry oraz wzmocni jego działanie. A niezależnie od typu cery, krem powinien mieć działanie nawilżające! 

Tak przygotowana cera, jest odpowiednio odżywiona i nawilżona, a to oznacza, że jest gotowa na kolejny etap, jakim jest nakładanie codziennego makijażu.

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*