Instytut Pantone ogłasza modne kolory na rok 2021! Czy zawładną one ulicami?

News
Instytut Pantone ogłasza modne kolory na rok 2021! Czy zawładną one ulicami?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego roku Instytut Pantone ogłasza, jakie kolory będą najmodniejsze w nadchodzącym roku. Jest to ważny moment zarówno dla świata mody, jak i dla designerów. 

W roku 2021 wygrały kolory Ultimate Grey i Illuminating Yellow. To ciekawe zestawienie stonowanej szarości z soczystym kolorem cytryny. Kreatorzy mody w swoich kolekcjach już stworzyli ubrania, w których takie zestawienie jest zauważalne.

Konsekwencją decyzji Instytutu Pantone jest to, że najbliższy sezon będzie zawierał dużo ubrań w kolorach jasnoszarym oraz żółtym. Eksperci Pantone w czasie nowojorskiego tygodnia mody ogłosili prognozy odnośnie najpopularniejszych barw w nadchodzącym sezonie. Warto je poznać, aby mieć w szafie ubrania zgodne z panującymi trendami oraz poznać proces decydowania o kolorze roku przez Instytut Pantone.

Jak wybierany jest kolor roku? 

Na koniec każdego roku prognostycy pracujący w Instytucie Pantone prognozują, jaki kolor będzie królował w modzie, designie, grafice i innych dziedzinach życia oraz sztuki. Wybór poprzedzony jest licznymi badaniami, rozmowami oraz porównania. Eksperci bazują na wielu danych, aby dzięki nim przewidzieć kolor, który będzie popularny i chętnie używany w stylizacjach. Ważnym aspektem jest przeanalizowanie, jak odbierany jest dany kolor, jakie uczucia i emocje wywołuje w osobach, które go widzą lub mają go na sobie. Badacze odbywają liczne podróże, zbierając dane oraz dzieląc się pomysłami. Inspiracją mogą być bardzo nietypowe i niszowe aspekty, które na pierwszy rzut oka wydają się mało istotne. Kolor roku może mieć związek z kolorami miasta, w którym będzie mieć miejsce duża impreza sportowa, jak olimpiada czy mistrzostwa świata, lub z popularnymi zdjęciami na Instagramie. Często barwa na dany rok wywodzi się po prostu z wybiegów mody. Kreatorzy i projektanci największych domów mody są inspiracją dla wielu osób interesujących się światem fashion. Warto podkreślić, że progności dokonują psychospołecznej analizy Eiseman, która ma wyłonić kolory budzące pozytywne emocje, optymistycznie odbierane oraz dające nadzieję na lepszy czas. W nadchodzącym roku jest to szczególnie potrzebne nam wszystkim. 

Dlaczego Ultimate Grey i Illuminating Yellow zostały kolorami roku 2021? 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego Instytut Pantone zdecydował się wybrać na barwę roku więcej niż jeden kolor. Nie jest to pierwszy taki przypadek, w 2016 roku kolorami roku były Rose Quartz i Serenity, ich połączenie dawało naprawdę spektakularny efekt. Niektórzy dopatrują się w tegorocznej decyzji Pantone symboliki, która pokazuje, jak ważne jest działanie we wspólnocie. Rok 2020 nieodwracalnie zmienił wiele aspektów w naszym życiu. Jednym z nich jest na pewno zauważanie drugiego człowieka i jego kruchości. Niewątpliwie dwa kolory mogą pokazywać, jak bardzo jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Znaczące są również zmiany trybu życia, cały świat w skali mikro i makro się zatrzymał, zaczęliśmy żyć bardziej lokalnie niż globalnie. Budowanie bliskich więzi z rodziną i przyjaciółmi może być cudowną sprawą, która będzie dodawać nam odwagi oraz pozwoli z nadzieją patrzeć w przyszłość. Jeden kolor mógłby być niewystarczający, aby wyrazić tyle ważnych kwestii, połączenie tych dwóch barw samo w sobie jest wymownym i czytelnym symbolem. 

Znaczenie tegorocznych kolorów roku 

Kolory wybrane w tym roku przez Instytut Pantone mają szczególne znaczenie i wydźwięk. Ultimate Gray ma wyrażać siłę oraz odporność – to niezwykle ważne kwestie w czasie pandemii, których bardzo potrzebujemy. Szarości są barwami, które występują w środowisku naturalnym, taki kolor mają kamienie, skały czy kamyki. Są to dobra przyrody, które nie zmieniają się przez miliony lat, a przy tym są mocne i bardzo wytrzymałe. Mogą symbolizować hart ducha, siłę charakteru oraz niezłomność, mimo przeciwności losu. 

Illuminating Yellow nasuwa skojarzenie ze słońcem, ciepłem i pięknymi chwilami. Ten odcień żółtego ma na celu niesienie nadziei oraz kierowanie pozytywnych myśli odnośnie do przyszłości. To takie światełko w tunelu na 2021 rok. Bądźmy silni, cierpliwi, a przy tym nie traćmy pogody ducha. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*