Jak poradzić sobie ze zmianami łuszczycowymi?

Jak poradzić sobie ze zmianami łuszczycowymi?

Adobe Stock

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łuszczyca jest uciążliwą chorobą skórną, w której przebiegu najbardziej liczy się odpowiednia pielęgnacja.

Na czym polega łuszczyca?

Pośród wielu schorzeń skóry wyróżnić należy łuszczycę. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której przebiegu na skórze pojawiają się różnego rodzaju uciążliwe zmiany. Najczęściej łuszczyca atakuje skórę na łokciach, na głowie, na kolanach, niektórym jej postaciom towarzyszy też zapalenie stawów. Co prawda jest to choroba nieuleczalna, ale jest też nie zakaźna i można radzić sobie z jej objawami. Dzięki temu komfort życia chorych jest znacząco zwiększony. W leczeniu łuszczycy istotna jest przede wszystkim pielęgnacja skóry, ale także unikanie tych czynników, które powodują nawroty choroby.

Przyczyny ataków łuszczycy

Nie do końca jasne jest jakie są przyczyny występowania łuszczycy. Wielu lekarzy mówi o podłożu genetycznym, ponieważ dzieci rodziców chorujących mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Sporo mówi się też o tych czynnikach, które powodują ataki. Wśród nich wymienia się między innymi palenie papierosów, spożywanie alkoholu, glutenu, cytrusów czy przewlekły stres.  Niejasne jest jak promieniowanie słoneczne wpływa na zmiany łuszczycowe, ponieważ u niektórych chorych wywołuje atak choroby, a u niektórych dobrze radzi sobie z zaistniałymi zmianami. Problemem w leczeniu łuszczycy jest to, że czasami kolejne ataki pojawiają się niekoniecznie w związku z konkretnymi czynnikami. Dlatego też chorzy powinni dokładnie się obserwować i starać się wykluczyć te problematyczne czynniki, które im szkodzą.

Jak objawia się łuszczyca

Łuszczyca objawia się w postaci wykwitów na skórze. Charakterystyczne dla nich jest również czerwone zabarwienie. Plamy mogą pojawiać się na obszarze całego ciała, ale przede wszystkim, jak wspomniano – dotyczą one łokci, kolan i tej części głowy, na której występują włosy. Sama nazwa łuszczyca pochodzi od charakterystycznych dla choroby wypukłych srebrzystych łusek pojawiających się na skórze. Są one dla chorego dużym dyskomfortem, także estetycznym. To jak wyglądają wykwity jest kwestią indywidualną – u niektórych chorych są one pojedyncze, u innych powstają większe plamy.

Jak radzić sobie z łuszczycą?

Nie ma skutecznego lekarstwa, które może uleczyć z łuszczycy. Na szczęście jednak jest wiele działań, które pomagają walczyć z objawami. Przede wszystkim należy zweryfikować, który czynnik powoduje ataki choroby i starać się go wyeliminować. Może być to kwestia diety, używek czy ekspozycji na słońce. Dermatolodzy włączają różnego rodzaju środki, aby ulżyć chorym, u których występują objawy. Dobrym rozwiązaniem mogą być kremy i maści zawierające hydrokortyzon, dzięki którym znacznie mniejszy jest świąd skóry. Żeby zapobiec powstawaniu łusek wykorzystać można kwas salicylowy, nadaje się on do pielęgnacji twarzy oraz ciała. Warto zwrócić też uwagę na kosmetyki, które nie tylko koją powstałe już wykwity, ale także świetnie działają w profilaktyce ich powstawania. Warto wykorzystać na przykład moc ceramidów, które odbudowują warstwę ochronną skóry i zatrzymują w niej wilgoć. Dzięki temu jest ona mniej przesuszona, co pozwala na ograniczenie narażenia na wykwity. Ceramidy można stosować zarówno u dorosłych jak również u dzieci, także tych najmłodszych. W walce z łuszczycą korzystne są również emolienty, które natłuszczają, koją skórę i sprawiają że jest ona bardziej miękka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*