Laminacja włosów – co to jest i czy warto to robić?

Laminacja włosów – co to jest i czy warto to robić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo tego, że laminowanie włosów jest już od dawna znanym zabiegiem pielęgnacyjnym, wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto się na niego zdecydować.

Laminacja włosów to zabieg dedykowany w szczególności włosom osłabionym i farbowanym. Ma on na celu ich natychmiastowe wzmocnienie, pogrubienie i rewitalizację. Cały proces można przyrównać do laminowania papieru, gdzie ważny dokument umieszczany jest w specjalnej chroniącej go folii. Jednak w przypadku włosów preparat ma biologicznie aktywny skład, który poddany wysokiej temperaturze skleja uszkodzone łuski włosa. Zabieg ma na celu ich wypełnienie, w efekcie czego wyglądają one na grubsze, wygładzone, gęste i zdrowe. 

Kosmetyki do laminacji zawierają naturalne ekstrakty roślinne, proteiny, a także substancje biologicznie czynne, które korzystnie wpływają skórę głowy i włosy. 

Jakie zalety ma zabieg laminowania włosów?

Poniżej przedstawiliśmy korzyści, jakie zapewnia laminowanie włosów:

 • tania i bezpieczna kuracja do włosów,
 • natychmiastowy efekt blasku, rewitalizacji – włosy stają się mocne i odżywione,
 • zwiększenie objętości fryzury – włosy gęstnieją,
 • ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi,
 • możliwość zastosowania laminacji koloryzującej, która pozwoli zmienić odcień włosów, dodatkowo je wzmacniając.

Czy laminowanie włosów ma jakieś wady?

W zależności od wybranego produktu, jednym z głównych minusów laminowania włosów jest dość krótki czas widocznego efektu końcowego, który znika mniej więcej po 6 tygodniach. Z każdym myciem laminat stopniowo usuwany jest ze struktury włosa. Warto jednak powtarzać kurację, ponieważ stosowana regularnie działa wzmacniająco, a efekty nakładają się na siebie, dając świetne rezultaty.

Wybierając się na zabieg laminowania, należy także szczegółowo zapoznać się z opiniami o fryzjerze, który będzie go przeprowadzał. Istnieje bowiem ryzyko nieprawidłowego przeprowadzenia kuracji lub zastosowania kosmetyków niskiej jakości. 

O czym jeszcze należy pamiętać przed wykonaniem zabiegu?

 • Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny laminować włosów.
 • Na laminowanych włosach nie można wykonać koloryzacji.
 • Po zabiegu ciężko jest uzyskać stylizację z lokami i kręconymi włosami.
 • W celu utrzymania efektów laminacji konieczne jest stosowanie specjalnych kosmetyków podtrzymujących piękny wygląd włosów. Bez nich powłoka chroniąca włosy wypłucze się o wiele szybciej.

Procedura laminowania włosów: krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności fryzjer sprawdza stan i rodzaj włosów. Uwzględniając ich kondycję, stylista dobiera kosmetyk do laminacji.
 2. Preparat nakładany jest równomiernie na umyte i wysuszone włosy – na całej ich długości.
 3. Włosy z nałożonym kosmetykiem należy następnie ogrzewać za pomocą suszarki lub specjalnego aparatu salonowego. Ta część laminacji zajmuje 15–30 minut.
 4. Kolejnym krokiem jest zmycie środka laminującego i wysuszenie włosów.
 5. W przypadku powtarzania procedury, laminat nakładany jest kolejny raz.
 6. Przeciętny zabieg laminowania zajmuje zwykle około 2 godzin.

Środki do zabiegu

Laminowanie włosów można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Obecnie na rynku znaleźć można profesjonalne zestawy kosmetyków do przeprowadzania tego zabiegu. Warto skorzystać z produktów marek takich jak: 

 • Concept smart lamination, 
 • Lebel, 
 • Matrix, 
 • Hair Company, 
 • Dikson, 
 • Constant Delight. 

Przed podjęciem samodzielnej próby należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Może okazać się, że wizyta u fryzjera będzie lepszą opcją. Laminacja przeprowadzona w domu wyjdzie dobrze tylko wtedy, jeśli masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie dotyczące tego zabiegu. W innym wypadku efekt końcowy może nie być zadowalający. 

Jak wybrać produkt do laminowania? 

Kosmetyki do laminacji należy wybrać w zależności od struktury (proste lub kręcone), kondycji i koloru (naturalny lub farbowany) włosów. Na rynku są także preparaty droższe i tańsze, a cena całego zabiegu uzależniona jest od długości włosów. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady eksperta. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*