Równowaga PEH. Nowe modne pojęcie w pielęgnacji włosów

Równowaga PEH. Nowe modne pojęcie w pielęgnacji włosów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja włosów jest dla Ciebie istotna? Sprawdź, czym jest równowaga PEH – to ratunek dla Twoich niesfornych włosów, a zgłębienie wiedzy w tym temacie zmieni Twoje życie!

PEH – co to takiego?

Czasami zdarza się, że używasz danego kosmetyku przez dłuższy czas, a w końcu przestaje on działać. Mówi się wtedy, że włosy przyzwyczaiły się do produktu. Pamiętaj o tym, że aby Twoje włosy miały się dobrze, musisz dostarczać im odpowiednie ilości konkretnych składników. Każdy produkt kosmetyczny opiera się na określonych komponentach, te natomiast mają cechy właściwe dla danej grupy. Co się z tym wiąże: jeżeli stosujesz tylko jeden produkt, pogarszasz kondycję włosów przez nadmiar jednej z grup i niedobór pozostałych. Jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, czym jest równowaga PEH. To sposób pielęgnacji włosów, który całkowicie odmieni Twoje życie.

PEH – proteiny, emolienty, humektanty

Tajemniczo brzmiący skrót PEH pochodzi od słów: proteiny, emolienty, humektanty. To składniki, które znajdziesz w swoich produktach do pielęgnacji włosów. Warto znać te pojęcia, aby w odpowiedni sposób dobrać pielęgnację do swoich potrzeb. Równowaga między wspomnianymi trzema grupami produktów powinna zaistnieć, aby zaspokoić potrzeby naszych włosów. Z kolei ilość składników, które musimy dostarczyć, uzależniona jest od: porowatości, rodzaju i kondycji włosów oraz ich aktualnych potrzeb. Czy stosowanie pielęgnacji PEH jest trudne? Nie, jednak wymaga to opanowania pewnej wiedzy oraz obserwowania reakcji naszych włosów. 

Proteiny to podstawa!

Warto zacząć od poznania, czym są proteiny. To białka, które można szeroko zastosować w pielęgnacji włosów. Dzięki nim możesz przede wszystkim odbudować zaistniałe już uszkodzenia. Bardzo prawdopodobne, że w strukturze Twoich włosów są ubytki, które właśnie proteiny mogą z powodzeniem odbudować. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu równowagi PEH, produkty z proteinami stosuj mniej więcej co cztery mycia. Trzeba uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Zastanawiasz się, czy powinnaś używać protein? Duże zapotrzebowanie na nie mają przede wszystkim włosy zniszczone i farbowane, a nawet kręcone. Proteinami powinny zainteresować się również posiadaczki włosów wysokoporowatych. Jeżeli włosy wydają Ci się „bez życia”, to prawdopodobnie brakuje im protein. Z kolei puszące się pasma pozbawione blasku oznaczają ich nadmiar. Proteiny możesz dostarczyć włosom poprzez zastosowanie odpowiedniej maski lub odżywki.

Emolienty – element pielęgnacji PEH

Kolejny element układanki zwanej pielęgnacją PEH to oczywiście emolienty. Jeżeli interesujesz się pielęgnacją włosów, na pewno przynajmniej raz słyszałaś o tym pojęciu. Z łatwością poznasz włosy, którym brakuje emolientów. Te pasma będą łamliwe, szorstkie, puszyste, a także będą się łatwo elektryzować. Z kolei nadmiar tych składników widać po włosach łatwo przetłuszczających się. Emolienty warto stosować nawet podczas każdego mycia – na koniec pielęgnacji. 

Chcesz nawilżyć włosy? Potrzebujesz humektantów

Każda z nas marzy o nawilżonych, pełnych blasku włosach. Jest to utrudnione przez czynniki zewnętrzne, takie jak m.in. wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Na szczęście tu także możemy skorzystać z pielęgnacji PEH. Humektanty to właśnie element odpowiedzialny za nawilżenie naszych włosów. Jeżeli Twoje są suche i zniszczone, to sygnał, że przydadzą Ci się kosmetyki z humektantami. Warto jednak pamiętać, że nie stosujemy ich przy każdym myciu. Ekspertki z branży beauty podkreślają także, żeby każde mycie z użyciem humektantów domknąć emolientem. 

Pielęgnacja PEH – dlaczego warto?

Każda z nas zmaga się z różnymi problemami przy pielęgnacji włosów. Jeżeli czujesz, że jesteś w ślepym zaułku i nie wiesz, jak sobie pomóc, to ważny sygnał, że warto poznać zasady pielęgnacji PEH. Choć wymaga to przyswojenia nieco wiedzy – włosy odpłacą Ci się świetną kondycją i olśniewającym wyglądem. Równowaga PEH jest odpowiednia dla każdej z nas – niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj włosów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*