Co wiemy o tegorocznej Gali MET?

News
Co wiemy o tegorocznej Gali MET?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gala MET pod skrzydłami Anny Wintour co roku budzi ogromne emocje. W tym roku motywem przewodnim jest „American Independence”. Termin gali wyznaczono na 13 września – czym zaskoczą nas gwiazdy?

Gala MET – największa impreza modowa roku już wkrótce

Pierwsza gala MET odbyła się w 1946 roku, to wydarzenie na miarę Oscarów, które co roku skupia śmietankę gwiazd i celebrytów światowego formatu. Podczas tej imprezy modowej o długiej tradycji zbierane są fundusze na rzecz Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Nie brakuje tu ekstrawaganckich i kontrowersyjnych kreacji, dzięki którym goście są w centrum zainteresowania mediów śledzących przebieg gali. 

Chcąc uczestniczyć w gali, trzeba wkupić się w łaski samej Anny Wintour, która od lat jest niekwestionowaną królową tego wieczoru i odpowiada za listę gości. Wintour przejęła przewodnictwo nad balem ponad 20 lat temu, bo w 1995 roku, nadając mu duży rozgłos. W 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie odbyło się online, w tym roku gala powraca do tradycyjnej formuły – wszyscy uczestnicy spotkają się 13 września w  gmachu nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

Kto nigdy więcej nie pojawi się na gali MET?

Anna Winotur w jednym z wywiadów podkreśliła, że na czarną listę gości trafił były prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump. Co ciekawe, przed laty Trump oświadczył się swojej obecnej żonie Melanie właśnie podczas gali MET (miało to miejsce w 2004 roku).

Prowadzący gali MET 2021 – kto dostąpi tego zaszczytu?

Jak donosi Harper’s Bazaar poza światową wyrocznią mody – Anną Wintour, Tomem Fordem (filmowiec i fashion designer) oraz Adamem Mosserim (szef Instagrama), współprowadzącymi gali będą:

  • obiecujący, młody, amerykański aktor Timothée Chalamet, 
  • bardzo popularna wśród młodzieży piosenkarka Billie Eilish (będzie najmłodszą współprowadzącą w historii gali, gdyż ma zaledwie 19 lat), 
  • japońska tenisistka Naomi Osaka,
  • aktywistka społeczna Amanda Gorman, która jest znana z licznych działań na rzecz walki z rasizmem. 

Biorąc pod uwagę tak duże zróżnicowanie współprowadzących galę, organizatorzy liczą, że impreza przyciągnie jeszcze więcej publiczności niż dotychczas. Warto wspomnieć, że cena wstępu na galę MET to aż 30 000 dolarów!

Temat gali MET 2021 – „American Independence”

Co roku ustalany jest nowy temat przewodni imprezy, której zawsze towarzyszy wystawa – tegoroczna gala odbędzie się w duchu „American Independence”. Cechą amerykańskiej mody jest indywidualizm (ze względu na multikulturowe środowisko). Uczestnicy będą mogli podziwiać wyraziste elementy ubioru i sięgnąć myślami do głębszych skojarzeń związanych z kwestiami równości, różnorodności oraz integracji.

Gala MET – największe kontrowersje w historii imprezy modowej

Szczególnie kontrowersyjną kreacją była siateczkowa sukienka Marca Jacobsa, w jakiej Miley Cyrus pojawiła się na gali w 2013 roku, gdy motywem przewodnim wydarzenia był Punk Rock, łamiąc wszelkie konwencje. W 2017 roku Jaden Smith wywołał skandal, ponieważ przyniósł na imprezę swoje odcięte dredy. Przez wiele lat na galę MET konsekwentnie nie zapraszano też Kim Kardashian. Z kolei amerykańska aktorka i scenarzystka Tina Fey w 2015 roku określiła uczestników gali MET „stadem baranów”.

Podsumowując, mimo że co roku gala MET odbywała się w pierwszy poniedziałek maja, ze względu na sytuację związaną z pandemią w tym roku inauguracja imprezy będzie jesienią.  Już za kilka miesięcy przekonamy się, jakie stylizacje pojawią się na czerwonym dywanie i która gwiazda wykaże się największą kreatywnością oraz odwagą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*