Czy Ty też popełniasz te włosowe błędy?

Czy Ty też popełniasz te włosowe błędy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda z nas marzy o pięknych, błyszczących i zdrowych włosach. Czasami zupełnie nieświadomie popełniamy błędy pielęgnacyjne, które oddalają nas o tego ideału – jakie? Sprawdźmy!

Zbyt ciasne upięcia włosów

Wiele miłośniczek końskich ogonów, koków i warkoczy nie zdaje sobie sprawy, że ciasne upinanie włosów ma negatywny wpływ na kondycję pasm. W ten sposób pasma są poddawane nadmiernym naprężeniom, co może spowodować uszkodzenie ich struktury i cebulek. Tak więc w trosce o zdrowie włosów warto zrezygnować z ciasnych upięć, na rzecz luźniejszych fryzur. 

Aplikowanie odżywki do włosów na skórę głowy

Kolejny grzech pielęgnacyjny, jaki popełnia sporo włosomaniaczek to nakładanie odżywki bezpośrednio na owłosioną skórę głowy. Dlaczego nie należy tak postępować? Zawarte w kosmetyku substancje mogą podrażniać delikatną skórę głowy i nasilać łojotok lub powodować zaczerwienienie i świąd. 

Mycie włosów gorącą wodą

Mimo że gorący prysznic jest bardzo przyjemnym rytuałem, niestety nie wpływa dobrze na naszą urodę. Zbyt ciepła woda sprawia, że łuski włosów nie mają szansy się domknąć, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia (kosmyki stają się matowe, przesuszone, łamliwe). Lepszym wyjściem będzie mycie głowy letnią wodą (w temperaturze pokojowej). Dzięki temu pasma będą zdrowsze, gładsze i łatwiejsze w rozczesywaniu.

Źle dobrany szampon

Niewłaściwie dobrany szampon o niekorzystynym składzie (SLS, SLES, parabeny, sztuczne barwniki, substancje zapachowe) może powodować świąd skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie się włosów i liczne podrażnienia. Nierzadko zły szampon do włosów, który nie odpowiada potrzebom kosmyków, może przyczyniać się do rozwoju łupieżu.

Warto stawiać na kosmetyki do mycia włosów o jak najbardziej naturalnym składzie, bogate w ekstrakty roślinne. Wiele kobiet popełnia też inny błąd – używa zbyt dużej ilości szamponu do włosów – wystarczy dawka wielkości orzecha włoskiego, by odpowiednio oczyścić włosy. Pamiętajmy, aby nie nakładać szamponu od razu na głowę – najpierw należy rozrzedzić go z wodą.

Częsta stylizacja fryzur na ciepło

Niekorzystny wpływ na stan pasm ma także częste używanie lokówki, prostownicy, karbownicy, czy suszarki (z gorącym nawiewem powietrza). Tego typu urządzenia nie powinny być stosowane codziennie, gdyż ze względu na wysoką temperaturę bardzo niszczą włosy. Pozwólmy naturalnie wyschnąć naszym kosmykom, a jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez suszarki – wybierzmy model z opcją zimnego nawiewu powietrza. Pamiętajmy też, aby zawsze przed użyciem prostownicy, lokówki lub karbownicy stosować kosmetyki termoochronne. 

Nadmiar kosmetyków do stylizacji fryzur

Włosom szkodzi również nadmiar produktów kosmetycznych dedykowanych do stylizacji fryzur. Pianka, lakier, żel, czy guma do włosów aplikowana na pasma zbyt często i w zbyt dużej ilości obciąża włosy i sprawia, że mamy tzw. hełm na głowie zamiast pięknej fryzury. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi Wasza pielęgnacja włosów będzie bardziej świadoma i kosmyki będą w świetnej kondycji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*