Siła tkwi w naturze, czyli o zaletach kosmetyków naturalnych

Siła tkwi w naturze, czyli o zaletach kosmetyków naturalnych
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetyki naturalne są nam znane od stuleci. Matka Natura jest bardzo szczodra w tym zakresie. Oferuje szereg roślin, krzewów czy przypraw, z których takie preparaty mogą powstać.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost sprzedaży kosmetyków wykonanych z naturalnych składników. Najchętniej wybierane są te, które pochodzą z natury, a dodatkowo nie były testowane na zwierzętach. Decyduje się na nie większość kobiet i mężczyzn dbających o urodę i zdrowie, ale również o nasze środowisko. Przybliżmy więc nieco fenomen kosmetyków naturalnych i porozmawiajmy, o ich licznych zaletach.

https://www.instagram.com/p/CFejloJlr38/

Kosmetyki naturalne – przybliżenie definicji

Preparaty, które określa się jako naturalne, nie są testowane na zwierzętach, a w ich składzie powinny królować rośliny. Organizacje, które  ustalają reguły gry i przypisują certyfikaty kosmetykom, dopuszczają jednak pewne odchylenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o składniki, których niewielka ilość może być pochodzenia syntetycznego. Należy bardzo uważać podczas zakupów, ponieważ wiele firm określa swoje produkty jako ekologiczne lub “Bio”, a tak naprawdę nie mają one z tym nic wspólnego. Kiedy oglądasz etykietę, szukaj oznaczeń i certyfikatów, które sugerują, że ten krem czy serum faktycznie jest naturalny oraz sprawdź skład kosmetyku. 

Zalety kosmetyków pochodzenia naturalnego

  • Tytułowi bohaterzy naszego artykułu to przede wszystkim bezpieczeństwo dla każdego typu cery – skóry mieszanej, suchej, skłonnej do podrażnień czy suchej. Kosmetyki naturalne nie zawierają bowiem szeregu alergenów wywodzących się z chemicznych dodatków w składzie. Oczywiście rośliny także mogą uczulać, ale zdarza się to bardzo rzadko. Szczególnie że kosmetyki naturalne w dużej mierze są hipoalergiczne, a ponadto bezzapachowe. 
  • Niewątpliwą zaletą kosmetyków pochodzenia naturalnego jest ich prosty skład, czyli formuła. Zamiast długiej listy nie do końca znajomych dodatków syntetycznych, użytkownik otrzymuje kilka prostych składników wysokiej jakości, które w połączeniu tworzą skuteczne rozwiązanie. Nie można także zapominać, że opisywane rozwiązania są tworzone z poszanowaniem natury. Mowa tutaj o środowisku naturalnym oraz zwierzętach w przypadku kosmetyków przyjaznych weganom.
  • Wszechstronność jest kolejną pozytywną cechą, która wyróżnia tytułowych bohaterów na tle preparatów wytwarzanych z syntetycznych składników. Chodzi tutaj o to, że naturalne kremy, żele czy masła do twarzy mogą być stosowane praktycznie przez całą rodzinę.
  • Pod uwagę należy wziąć również skuteczność kosmetyków pochodzenia naturalnego. Składniki aktywne, jak na przykład rośliny doskonale wspierają procesy zachodzące w organizmie człowieka. Wpływają między innymi na zahamowanie powstawania zmarszczek. Wyciągi z kwiatów czy owoców po wtarciu w skórę pęcznieją, powodując ujędrnienie.
  • Wartości odżywcze, witaminy i minerały znajdujące się w kwiatach, roślinach, przyprawach czy wyciągach nie jest tracona podczas odpowiednio wykonanego procesu tworzenia kosmetyków naturalnych. Pozbawione chemii i pełne składników prozdrowotnych czekają, aby pomóc w walce z problemami skórnymi.
https://www.instagram.com/p/CDtK15aJnPZ/

Certyfikaty, jakie powinny mieć kosmetyki naturalne

  • ECOCERT – organizacja certyfikująca, która sprawdza naturalne pochodzenie kosmetyków. Kiedy takowe się potwierdzi, preparaty otrzymują odpowiednie oznaczenie. Muszą być jednak bez GMO, parabenów, silikonów, emulgatorów PEG, sztucznych zapachów oraz barwników.
  • NATRUE – certyfikat ten na opakowaniu preparatu oznacza, że jest on w stu procentach naturalny, jedynie z dodatkiem wody. Kosmetyki nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, wazeliny, silikonów, PEG, glikoli propylenowych, parabenów czy syntetycznych aromatów – lista jest naprawdę spora.
  • ICEA – włoska organizacja, która testuje kosmetyki, nadając im certyfikat jakości tylko wtedy, gdy: preparaty nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają substancji roślin modyfikowanych (GMO), nie wytwarzają promieniowania jonizującego i proces ich produkcji jest przyjazny dla środowiska. W tym przypadku również podaliśmy tylko przykłady z długiej listy zasad! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*