Jak dbać o czystość gabinetu kosmetycznego?

Jak dbać o czystość gabinetu kosmetycznego?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli prowadzisz gabinet kosmetyczny, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy. To od czystości Twojego salonu będzie zależeć zdrowie Twoich klientów i klientek oraz ich zadowolenie z wykonywanych przez Ciebie zabiegów. 

Najwięcej bakterii przenosi się na dłoniach

Zabiegi wykonywane w okolicach dłoni są obłożone bardzo wysokim ryzykiem zakażenia mikrobiologicznego. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie na rękach przenosi się około 80% mikroorganizmów. Z tego powodu, aby zachować niezbędną higienę, należy myć dłonie przed każdym zabiegiem wykonywanym na paznokciach – i dotyczy to zarówno Ciebie, jak i Twoich klientów i klientek. Żeby zachować należytą czystość będziesz również potrzebować ręczników papierowych, ponieważ używając ręczników wielorazowych lub dmuchaw do suszenia rąk, przenosisz na swoją skórę nowe zarazki.

Czyszczenie płaskich powierzchni ma znaczenie dla higieny zabiegu

Kolejnym niezbędnym w gabinecie kosmetycznym produktem jest zapas płynu dezynfekcyjnego. Należy regularnie (przynajmniej raz dziennie) przemywać nim podłogę (może być rozcieńczony wodą), a także spryskiwać stolik, leżankę, fotel i inne płaskie powierzchnie. Pamiętaj, że najtańsze środki dezynfekcyjne mogą okazać się niewystarczające do Twoich potrzeb – najlepiej postawić na takie, które stosuje się w szpitalach czy przychodniach.

Produkty jednorazowe czy sterylizacja?

W gabinecie kosmetycznym warto brać pod uwagę wykorzystywanie produktów jednorazowych – na przykład ręczników lub chusteczek, które położysz na poduszce do manicure, wkładek do lamp UV oraz rękawiczek (lateksowych albo nitrylowych). Ważne jest również używanie jednorazowych wacików bezpyłowych do przecierania paznokci klientów i klientek, a także wyrzucanie pilników po użyciu ich na jednej osobie. Narzędzia, które nie mogą być wyrzucone lub nie są jednorazowe należy wyjaławiać. Możesz użyć do tego autoklawu. Wybrany sprzęt, taki jak cążki, freza czy pęseta włóż do torebki do sterylizacji i wyjałów w odpowiednich warunkach.

Dbaj o jakość używanych sprzętów

Wyposażenie gabinetu kosmetycznego jest drogie, jeśli jednak zależy Ci na jakościowych usługach, musisz postawić na sprzęt odpowiedniej klasy. Jeżeli zależy Ci na pogodzeniu ceny i jakości, koniecznie odwiedzaj takie strony jak https://activeshop.com.pl/ i szukaj promocji, które mogą znacząco obniżyć ponoszone przez Ciebie koszty. Zawsze warto jednak zadbać, by przedmioty, które kupujesz, posiadały odpowiednie atesty i gwarancje. W ten sposób zyskasz pewność, że dokonujesz właściwych wyborów.

Kwestia koszy na śmieci

Bardzo istotną kwestią, która być może nie wydaje się aż tak ważna na pierwszy rzut oka, są kosze na śmieci. Na stanie gabinetu kosmetycznego powinny znajdować się przynajmniej dwa śmietniki, stojące przy stanowisku do pracy z klientem. Jeden z nich będzie służył do natychmiastowego pozbywania się odpadów jednorazowych (takich jak chusteczki, ręczniki czy waciki), a drugi – do wyrzucania przedmiotów zabrudzonych krwią i innymi płynami fizjologicznymi klienta lub klientki. Bardzo ważne jest niemieszanie tych dwóch rodzajów śmieci, a także zadbanie o częste wymienianie worków i wyrzucanie odpadów do zbiorowych koszy na śmieci poza terenem zakładu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*