Przypominamy 15 najważniejszych wydarzeń w świecie mody minionej dekady!

Przypominamy 15 najważniejszych wydarzeń w świecie mody minionej dekady!
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Otaczający nas świat zmienia się praktycznie w mgnieniu oka, dotyczy to również świata mody. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat miało miejsce wiele przełomowych wydarzeń w branży fashion, które wytyczyły nowy kierunek rozwoju. Sposób ubierania się kobiet oraz mężczyzn zmienia się co sezon, warto jednak wiedzieć, co miało wpływ na kształtowanie się trendów minionej dekady. 

W ciągu ostatnich lat w świecie mody dużo się działo. Sukcesy odnosili nowi projektanci, ikony stylu umacniały swoją pozycję. Duże znaczenie w rozwoju branży zyskał Internet. To właśnie w sieci powstawały pierwsze blogi modowe oraz rozwinęły się social media. Poznaj 15 znaczących wydarzeń, pokazów czy kampanii, które wpłynęły na świat mody w minionych 10-latach. 

Podsumowanie minionej dekady w świecie fashion 

  1. Moda, która wspiera wartości feministyczne 

Walka o prawa kobiet ma duże znaczenie w branży mody. Niektórzy zarzucali, że projektanci traktują modelki przedmiotowo, jednak z biegiem lat widać, że podejście do kobiet się zmieniło. Już w 2014 roku dom mody Chanel zorganizował pokaz, na których modelki wyszły na wybieg, niosąc transparenty z feministycznymi hasłami. Był to przełom, który skłonił wielu twórców do wyrażania przez modę swoich poglądów. W wielu pokazach Diora można było zauważyć symbole nawiązujące do emancypacji kobiet. 

  1. Pokazy mody organizowane z wielkim rozmachem 

W ciągu minionych 10 lat pokazy mody stały się prawdziwymi artystycznymi eventami. Twórcy pokazów prześcigali się w pomysłowości, aby stworzyć wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat, który wpisywał się w styl danej kolekcji. Do historii przejdą pompatyczne show Diora, kiedy prezentował swoje kolekcje haute couture, czy ostatni pokaz Marc Jacobs dla Louis Vuitton po 16 latach współpracy. 

  1. Znaczenie stylu athleisure

Moda przestała być tylko elegancką formą, która sprawdza się na wytwornych przyjęciach i bankietach. Coraz częściej projektanci tworzą ubrania, które poza świetnym wyglądem mają być również funkcjonalne i użyteczne. Stąd ogromna popularność stylu skandynawskiego, gdzie praktyczność stroju jest na pierwszym miejscu. 

  1. Rozwój polskich brandów modowych 

Przez ostatnie lata polskie marki modowe wyrosły na mocną konkurencję dla firm zagranicznych. Sami Polacy chętniej kupują w lokalnych butikach i korzystają z prac polskich projektantów. Wiele marek podbija również europejskie, azjatyckie i amerykańskie rynki, np. bielizna od Le Petit Trou czy biżuteria Le Brand. 

  1. Tragedia w Rana Plaza 

Niestety znaczące wydarzenia w świecie mody to nie tylko blask fleszy i światła jupiterów. Duże znaczenia dla branży tekstylnej miała tragedia z 24 kwietnia 2013 roku w Bangladeszu. Doszło do zawalenia się budynku, który był przeludniony i nie spełniał norm bezpieczeństwa. Do opinii publicznej trafiły informacje, w jakich warunkach odbywa się produkcja ubrań sprzedawanych przez sieciówki. Po tym wydarzeniu zarówno konsumenci, jak i marki starają się stawiać na zrównoważony rozwój i odpowiedzialne podejście do produkcji.  

  1. Ekologiczne podejście do mody 

Coraz więcej osób przez ostatnie lata zmieniło podejście do swoich wyborów zakupowych. Wolimy mieć mniej ubrań, ale lepszych jakościowo, w których możemy chodzić dłużej. Społeczeństwa zaczęły dbać o stan środowiska naturalnego, dlatego sposób doboru ubrań stał się bardziej świadomy. Bezmyślne fast fashion jest skutecznie wypierane przez reduce, recycle oraz reuse. 

  1. Modelki plus size na wybiegach 

W ostatnich latach prawdziwa transformacja odbyła się w temacie wyglądu oraz rozmiaru modelek, które chodzą na największych wybiegach. Kreowanie przez modę wychudzonej sylwetki, jako ideału, zastąpiono zdrowymi i szczupłymi wzorcami. Przełomem był 2015 rok, kiedy dziewczyny pracujące w branży fashion, nie mogły mieć zbyt niskiego indeksu BMI. Wprowadzono również zakaz chodzenia w pokazach nastolatkom, które nie ukończyły 16 roku życia. Aktualnie nikogo nie szokuje również modelka plus size prezentująca kolekcje największych domów mody, np. Versace. 

  1. Fenomenalny Alessandro Michele 

Najbardziej wpływowym i niesamowitym projektantem ostatnich lat jest bez wątpienia Alessandro Michele. Dyrektor kreatywny marki Gucci potrafi tworzyć spektakularne projekty, potrafi dostrzec potencjał tam, gdzie z pozoru może wydawać się to niemożliwe. Wyróżnia go zamiłowanie do zaskakujących połączeń. Włoski eklektyzm przeżywa dzięki niemu swój renesans. 

  1. Trudne pożegnania 

W minionej dekadzie wstrząsnęły światem mody smutne wieści. Pierwszą z nich była wieść o samobójczej śmierci Alexandra McQueena, która obiegła świat 11 lutego 2010 roku. Niesamowity talent, przekraczanie granic w modzie oraz niezapomniane kolekcje. Śmierć projektanta była szokiem, ale rozpoczęła szerszy dialog na temat depresji oraz presji, której doświadczają kreatorzy. 

Pewien etap w świecie branży fashion zakończył się również wraz ze śmiercią Karla Lagerfelda, który związany był z domem mody Chanel i Fendi. Geniusz, wizjoner, którego opłakiwały miliony. 

  1. Polska edycja Vogue 

Polska branża fashion coraz wyraźniej zaznacza swoje miejsce w świecie mody. Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń modowych w naszym kraju było rozpoczęcie wydawanie polskiej edycji magazynu Vogue. 

  1. Świat mody przyniósł się na Instagram

Social media, a zwłaszcza Instagram odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu się trendów. Ogromne kariery zbudowały blogerki modowe, które miały znaczący wpływ na swoich odbiorców. Wiele z nich stało się zawodowymi influencerkami, które odnoszą znaczące sukcesy. Każda marka odzieżowa, kolekcja czy kampania musi być zaprezentowana na Instagramie, aby być zauważona. 

  1. Ubrania pochodzące z recyklingu 

Widmo katastrofy ekologicznej zmusiło branżę mody do szukania całkiem nowych rozwiązań w produkcji odzieży. Nikogo nie dziwią już wegańskie torebki czy legginsy wykonane z plastikowych butelek. 

  1. Nowa odsłona kobiecości 

Moda minionej dekady sprawiła, że słowo seksapil nabrało nowego znaczenia. Kobiety przestały czuć się pewne siebie jedynie w mini spódnicach i na wysokich obcasach. Równie kobieco i ciekawe można wyglądać w marynarkach, damskich garniturach czy jeansach. 

  1. Moda prosto z Europy Wschodniej 

Od 2015 roku w świecie mody coraz większe znaczenia mają projektanci pochodzący z byłego bloku wschodniego. Ich projekty często nawiązują estetyką do lat 80. i 90. minionego wieku, kiedy dostęp do zachodniej odzieży był mocno ograniczony. Inspiracją dla kreatorów stały się sowieckie blokowiska, gdzie na porządku dziennym był ortalionowy dres. Moda jest znakomitym sposobem do opowiedzenia wielu historii. 

  1. Ogromne sukcesy polskich top modelek

W minionej dekadzie międzynarodową karierę w modelingu zrobiło kilka Polek. Najsławniejsze to oczywiście Anja Rubik oraz Małgorzata Bela, które były pierwszymi Polkami z tak znaczącymi sukcesami. Zawodowo świetnie sobie radzą również Anna Jagodzińska, Monika Jagaciak czy Zuzanna Bijoch. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*