Kosmetyki naturalne są nam znane od stuleci. Matka Natura jest bardzo szczodra w tym zakresie. Oferuje szereg roślin, krzewów czy przypraw, z których takie preparaty mogą powstać.
W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost sprzedaży kosmetyków wykonanych z naturalnych składników. Najchętniej wybierane są te, które pochodzą z natury, a dodatkowo nie były testowane na zwierzętach. Decyduje się na nie większość kobiet i mężczyzn dbających o urodę i zdrowie, ale również o nasze środowisko. Przybliżmy więc nieco fenomen kosmetyków naturalnych i porozmawiajmy, o ich licznych zaletach.
Kosmetyki naturalne – przybliżenie definicji
Preparaty, które określa się jako naturalne, nie są testowane na zwierzętach, a w ich składzie powinny królować rośliny. Organizacje, które ustalają reguły gry i przypisują certyfikaty kosmetykom, dopuszczają jednak pewne odchylenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o składniki, których niewielka ilość może być pochodzenia syntetycznego. Należy bardzo uważać podczas zakupów, ponieważ wiele firm określa swoje produkty jako ekologiczne lub “Bio”, a tak naprawdę nie mają one z tym nic wspólnego. Kiedy oglądasz etykietę, szukaj oznaczeń i certyfikatów, które sugerują, że ten krem czy serum faktycznie jest naturalny oraz sprawdź skład kosmetyku.
Zalety kosmetyków pochodzenia naturalnego
Tytułowi bohaterzy naszego artykułu to przede wszystkim bezpieczeństwo dla każdego typu cery – skóry mieszanej, suchej, skłonnej do podrażnień czy suchej. Kosmetyki naturalne nie zawierają bowiem szeregu alergenów wywodzących się z chemicznych dodatków w składzie. Oczywiście rośliny także mogą uczulać, ale zdarza się to bardzo rzadko. Szczególnie że kosmetyki naturalne w dużej mierze są hipoalergiczne, a ponadto bezzapachowe.
Niewątpliwą zaletą kosmetyków pochodzenia naturalnego jest ich prosty skład, czyli formuła. Zamiast długiej listy nie do końca znajomych dodatków syntetycznych, użytkownik otrzymuje kilka prostych składników wysokiej jakości, które w połączeniu tworzą skuteczne rozwiązanie. Nie można także zapominać, że opisywane rozwiązania są tworzone z poszanowaniem natury. Mowa tutaj o środowisku naturalnym oraz zwierzętach w przypadku kosmetyków przyjaznych weganom.
Wszechstronność jest kolejną pozytywną cechą, która wyróżnia tytułowych bohaterów na tle preparatów wytwarzanych z syntetycznych składników. Chodzi tutaj o to, że naturalne kremy, żele czy masła do twarzy mogą być stosowane praktycznie przez całą rodzinę.
Pod uwagę należy wziąć również skuteczność kosmetyków pochodzenia naturalnego. Składniki aktywne, jak na przykład rośliny doskonale wspierają procesy zachodzące w organizmie człowieka. Wpływają między innymi na zahamowanie powstawania zmarszczek. Wyciągi z kwiatów czy owoców po wtarciu w skórę pęcznieją, powodując ujędrnienie.
Wartości odżywcze, witaminy i minerały znajdujące się w kwiatach, roślinach, przyprawach czy wyciągach nie jest tracona podczas odpowiednio wykonanego procesu tworzenia kosmetyków naturalnych. Pozbawione chemii i pełne składników prozdrowotnych czekają, aby pomóc w walce z problemami skórnymi.
Certyfikaty, jakie powinny mieć kosmetyki naturalne
ECOCERT – organizacja certyfikująca, która sprawdza naturalne pochodzenie kosmetyków. Kiedy takowe się potwierdzi, preparaty otrzymują odpowiednie oznaczenie. Muszą być jednak bez GMO, parabenów, silikonów, emulgatorów PEG, sztucznych zapachów oraz barwników.
NATRUE – certyfikat ten na opakowaniu preparatu oznacza, że jest on w stu procentach naturalny, jedynie z dodatkiem wody. Kosmetyki nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, wazeliny, silikonów, PEG, glikoli propylenowych, parabenów czy syntetycznych aromatów – lista jest naprawdę spora.
ICEA – włoska organizacja, która testuje kosmetyki, nadając im certyfikat jakości tylko wtedy, gdy: preparaty nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają substancji roślin modyfikowanych (GMO), nie wytwarzają promieniowania jonizującego i proces ich produkcji jest przyjazny dla środowiska. W tym przypadku również podaliśmy tylko przykłady z długiej listy zasad!