5 kroków do zdrowych zębów

5 kroków do zdrowych zębów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowe zęby są nie tylko ważne ze względu na piękny uśmiech, ale również mają ogromne znaczenie dla zachowania ogólnego zdrowia jamy ustnej. Regularna i właściwa higiena oraz odpowiednie nawyki żywieniowe to priorytet. O co jeszcze należy zadbać? Sprawdźmy! 

Od najmłodszych lat przekazywane są nam pewne wzorce i sposoby postępowania odnośnie do tego, jak dbać o zdrowe zęby. Nie ma nic złego w tym, aby przypominać o określonych nawykach, m.in. regularnym szczotkowaniu czy używaniu nici dentystycznej. Jak zabrać się za świadomą pielęgnację zębów? Podpowiadamy! 

Krok 1: Regularne szczotkowanie zębów

Pierwszym i podstawowym krokiem do zachowania zdrowych zębów jest regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów. Szczotkuj je przez co najmniej dwie minuty, dwa razy dziennie, używając do tego celu miękkiej szczoteczki oraz pasty, zawierającej fluorek. Pamiętaj o tym, aby dokładnie czyścić powierzchnie zębów i nie pomijać również języka i dziąseł. 

Krok 2: Używanie nici dentystycznej 

Szczotkowanie zębów nie jest wystarczające do usunięcia resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Dlatego ważne jest, aby regularnie używać nici dentystycznej. Niciowanie powinno odbywać się codziennie, aby usunąć pozostałości pokarmowe, a tym samym zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego. 

Krok 3: Systematyczne wizyty u dentysty 

Co oznaczają systematyczne wizyty u dentysty? Przyjęło się, że regularność oznacza odwiedzanie gabinetu stomatologicznego co pół roku, nawet w przypadkach, w których nie dokuczają Ci uciążliwości bólowe. Przede wszystkim dobry dentysta oceni stan Twojej jamy ustnej, oczyści zęby z kamienia nazębnego, przeprowadzi pełną higienizację w razie potrzeby, a także udzieli niezbędnych porad oraz wskazówek. 

Krok 4: Minimalizowanie szkodliwych nawyków

Niektóre trwale zakorzenione nawyki mogą negatywnie wpływać na kondycję zębów. Celem ich minimalizacji zaleca się unikanie nadmiernego spożywania słodyczy i napojów gazowanych, które mogą prowadzić do próchnicy. Warto również powstrzymać się od spożywania nadmiernej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina, ponieważ mogą prowadzić do niepożądanych przebarwień zębów. Unikaj także palenia papierosów, gdyż nikotyna i inne szkodliwe substancje przyczyniają się do poważnych problemów z zębami i dziąsłami. 

Krok 5: Zrównoważona dieta 

Zdrowa dieta to zdrowe zęby. W celu zachowania dobrej kondycji uzębienia należy zadbać o dostarczanie organizmowi różnorodnych pokarmów bogatych w witaminy i minerały, które są zawarte w owocach i warzywach. Dobre właściwości odżywcze posiadają produkty mleczne, bogate w wapń, takie jak sery, mleko czy jogurty. Wapń jest głównym składnikiem szkliwa, a fosfor wspomaga jego remineralizację. Dodatkowo, produkty mleczne mogą zmniejszać kwasowość w jamie ustnej po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. 

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*