Peelingi do ciała – jak wybrać właściwy kosmetyk?

Peelingi do ciała – jak wybrać właściwy kosmetyk?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Peelingi do ciała to specyficzne kosmetyki, które mają za zadanie złuszczać naskórek i usuwać martwe komórki. W ten sposób wygładzają skórę, pielęgnują ją i nadają jej pięknego wyglądu. Peeling można stosować do wszystkich partii ciała i twarzy.

Wybór peelingu do ciała nie jest łatwy. Aby dobrać odpowiedni, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Tylko właściwie dopasowany kosmetyk da wymierne i widoczne efekty. Wszystko dlatego, że istnieją różne typy skóry i każdy z nich wymaga innej pielęgnacji.

Rodzaje peelingów do twarzy i ciała

Istnieje kilka rodzajów peelingów do ciała i twarzy. To, jaki kosmetyk ostatecznie wybierzesz, powinno być uzależnione od Twojego typu skóry. Peelingi mechaniczne mogą być drobno- lub gruboziarniste. Zawierają drobiny ścierające w postaci między innymi oczyszczonego piasku albo zmielonych pestek, które idealnie likwidują zrogowacenia.

Peelingi enzymatyczne posiadają natomiast specjalne – jak sama nazwa wskazuje – enzymy, które przyspieszają naturalny proces złuszczania się martwego naskórka. Co więcej, ten rodzaj kosmetyku nie doprowadza do nadmiernego wysuszania skóry.

Trzeci rodzaj peelingów to peelingi specjalne, czyli takie, które nadają się do pielęgnacji konkretnych partii ciała. Wyróżnia się na przykład peelingi do ust, paznokci, twarzy, nóg, stóp, kolan i tym podobne. Jeśli chcesz więc zadbać o poszczególne części ciała, możesz zakupić środki peelingujące specjalnie dla nich przeznaczone.

Peeling do różnych typów skóry

Wyróżnia się skórę tłustą, suchą, normalną i mieszaną. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji i kosmetyków o odmiennych składach – dotyczy to również peelingów. W zależności od tego, jaki typ skóry posiadasz, wybierz taki produkt, który będzie najlepiej mu odpowiadał.

Do skóry tłustej oraz mieszanej warto stosować peelingi mechaniczne, w tym gruboziarniste. Jako że te rodzaje skóry posiadają skłonność do rogowacenia oraz nadmiernego łojotoku, peelingi o grubych ziarnach świetnie sobie z nimi poradzą. Pozwolą na usunięcie łoju i niewielkich zrogowaceń w dość prosty sposób. Co ciekawe, sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż mydło. Do skóry tłustej, ale jednocześnie wrażliwej, warto stosować peelingi żelowe. Nie są one jednak przeznaczone dla osób, które zmagają się z trądzikowym stanem zapalnym. Pamiętaj, że przy skórze wrażliwej nie powinno się mechanicznie ścierać naskórka, bowiem problem wrażliwości może się nasilić.

Skóra sucha wymaga zastosowania peelingów enzymatycznych. Nie ingerują w nią za mocno, dlatego nie niszczą jej ani nie wysuszają jeszcze bardziej. Jeśli jednak zmagasz się ze skłonnością do rozszerzonych naczynek krwionośnych, wybierz peeling ze specjalnym składem. Najlepiej zwróć się po poradę do sprzedawcy w drogerii, który dobierze odpowiedni dla Ciebie kosmetyk. Skóra normalna natomiast doskonale znosi zarówno peelingi mechaniczne (drobnoziarniste albo gruboziarniste), jak i enzymatyczne. Dla lepszych efektów można stosować je zamiennie.

Peeling w kilku postaciach

Peelingi występują pod różnymi postaciami. W drogeriach można kupić między innymi kosmetyki w formie tradycyjnej, czyli żelu do mycia i pielęgnacji skóry, bądź też emulsji pod prysznic, która ma za zadanie nie tylko myć, ale i złuszczać naskórek oraz dbać o jego odpowiednie nawilżenie.

Popularne są też peelingi w postaci kremów ze składnikami ścierającymi. Nakłada się je na umytą skórę, a później delikatnie wciera okrężnymi ruchami. Na koniec należy je dokładnie spłukać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*